Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нощ в библиотеката от Гергана Жекова

Този разказ е част от четвъртата книга "Приказни истории с БНР Бургас"

Рисунки на корицата: Алекса Георгиева от АЕГ „Гео Милев" - Бургас и ученици от ОУ „Елин Пелин" - Бургас
     Бях тръгнала към библиотеката, за да уча за предстоящия ми тест по история. Когато отидох там, взех от библиотекарката една книга за България през Средновековието и седнах да чета на близката маса. Учих, четох, записвах си. Незнайно как, бяха изминали цели три часа. Накрая, главата ми сама е паднала от умора и без да разбера, съм заспала на бюрото.
Събудих се посред нощ. В библиотеката светеше само една лампа, а залата беше напълно пуста. Станах от масата, огледах се, наистина нямаше никой. Колко ли беше часът? Колко време бях спала?
     Насочих се към вратата и натиснах дръжката. Заключена беше. Но Боже мой, какво ще правя сега? Не носех в себе си нито телефон, нито каквото и да е друго, освен тетрадка и химикал. Стоях в продължение на няколко минути до вратата, а в главата ми се блъскаха куп въпроси. Ами мама? Сигурно ме търси и ме чака. Вероятно се е побъркала от притеснение за мен. Хрумна ми да започна да викам. Можеше някой да ме чуе и да ми отвори. Някой случаен минувач от улицата, например. 
     Тъкмо напрягах гласните си струни в опити да започна да крещя, когато внезапно чух нещо. Бяха някакви гласове. Шушукаха си сякаш помежду си. Обърнах се. Нямаше никого. Изведнъж се стреснах. Някой извика „Здравей“.Тъкмо се чудех за мен ли е това „здравей“ и същият глас след няколко секунди пак се чу. „Изгуби ли се“-попита той. Вече нямаше съмнение. Говореха на мен. 
     - Кой си ти? Къде си? – извиках силно. Тръгнах по пътеката към преддверие, което водеше до раздела с детската литература. Взех книгата за Пипи Дългото чорапче, защото бях гледала Пипи и по телевизията. Някак гласчето сега ми напомняше на героинята.
     - Хей, как се казваш? На колко години си? – проговориха страниците. 
     Толкова се изплаших, че изпуснах книгата и извиках. Гласът наистина идваше от нея. Побягнах през коридора, стъписана от изненада. Знаех, че библиотеката има още един изход. Стигнах до там, но и тази врата беше заключена. Дърпах дръжката панически, в опит да избягам и за малко да я отскубна, но вратата така и не помръдна. Обърнах се, залепих гърба си на нея и какво да видя? Бяха ме наобиколили в кръг една дузина книги. Малки, големи, стари и не чак толкова. Някои бяха с отворени страници, други не. Стояха на пода и сякаш ме гледаха.
     – Назад - изкрещях аз от страх. – Оставете ме - рекох и за малко да се разплача. Книгите обаче, сякаш ме послушаха и се отдръпнаха. В този момент се обади страховит  мъжки глас и ме помоли да се успокоя. Всичко щяло да бъде наред. Въпреки студения тон, ме обзе някакво спокойствие и сигурност, затова се почувствах по-добре.
     – Кой сте Вие? Какво искате от мен? – попитах. 
     – О, извинете ме. Не се представих. Казвам се Рузвелт - двайсет и шести президент на Съединените Американски Щати. Можете да ми задавате всякакви въпроси. Аз съм най-висшият главокомандващ по ранг тук, ако не броим няколко бивши кралици, които също са от знатен род - рече мъжът и замлъкна. Книгата, от която говореше, беше с твърди, пожълтели корици и златисти обшивки по краищата. От нея лъхаше отпечатъкът на времето. 
     – Но какво става тук? Кои сте вие? Как е възможно да говорите? Нали сте просто литературни герои? Вие сте само написани – отсякох аз и зачаках отговор. 
     – Библиотеката е затворена, а вече е три часът след полунощ, дете. Ще трябва да изчакаш до сутринта. Утре е сряда. Библиотекарката ще дойде в 8 часа и ще отключи. Имай търпение и се успокой. И второ аз съм дарена книга. Имах няколко притежатели, докато последният от тях не реши че съм безполезен и вместо да ме изгори или хвърли на боклука, реши да ме дари в тази библиотека. С тези си действия спечели уважението ми напълно. И ще съм му вечно признателен и благодарен. – Страниците се разлистиха и ароматът на овехтяла хартия се разнесе около мен. 
     - А колкото до това, какво се случва тук, ще ти кажа така. – продължи Рузвелт. - Да, вярно е всички литературни герои са живи и говорят. Но само през нощта. През деня се крием и пазим тайната си. Не разговаряме.
     – Но как е възможно това? – нетърпеливо и малко грубо прекъснах президента.
     – Напълно е възможно. Последвай ме. Ще ти покажа нещо – каза той и ме подкани да тръгна след него. Господин Рузвелт ме заведе в една малка стаичка, където може би беше стаята за почивка на всички служители от библиотеката, съдейки по чашките кафе и бутилките вода, оставени там. 
     – Виждаш ли тази картина? Любителска е. Също е дарение, но е вълшебна.
     Затаих дъх, съвсем опиянена от всичко, което ми се случваше. Не можех да скрия изненадата си. Рузвелт също разбираше това. Страниците отново се разлистиха и гласът му заехтя в празната библиотека. 
     - Никой не знаеше. В момента, в който я донесоха, тя оживи всички книги тук. Рисувана е от дете с чисто и невинно като сняг сърце, изпълнено с безкрайна доброта. А от ръцете на всичко добро струи магия с невиждана сила и мощ. Вярвай в доброто дете, в него е магията. А сега и се наслади. Можеш да говориш до сутринта с всички твои любими книги и герои и да ги попиташ, каквото поискаш. Те ще ти отговорят. Рядко имат такава възможност. 
     Мълчах и попивах всяка дума, изречена от президента. 
     - И те са нетърпеливи като теб- заключи накрая той и се оттегли нанякъде. Не успях да се сбогувам с него, бях толкова въодушевена!
     О, какво невъобразимо удоволствие и приключение беше това за мен! До седем сутринта разговарях с Емили Дикинсън, господин Достоевски, малкия принц. Дори Клеопатра беше там, но тя се държа доста надменно предвид царския си ранг и не успяхме да си кажем много. Карлсон, който живее на покрива, също беше там. Всички бяха, а времето не стигаше изобщо. 
     Стараех се да запомня историите и разказите на всички, с които разговарях. Но трябваше да върна и всяка книга на мястото ѝ, преди да е дошла библиотекарката. Това ми отне поне час. И уморена от приказната нощ може би, накрая някак си пак съм задрямала. Не знаех дали е било само за няколко минути. Стресна ме писъкът на библиотекарката. Явно, отключвайки вратата, веднага ме е видяла и се разпищя. След десетминутен спор и караници с нея, обещах, че повече никога няма да спя тук и тя ме остави да си тръгна. Излязох и се затичах с всички сили към вкъщи. Нямах търпение да разкажа всичките ми среднощни приключения на мама. Тя можеше да пази милион тайни, щеше да запази и тази. 


Автори: Гергана Жекова - 13 години
ОУ „Христо Ботев“- гр. Бургас, кв. Долно Езерово
Художник на корицата: Алекса Георгиева от АЕГ „Гео Милев" - Бургас и ученици от ОУ „Елин Пелин" - Бургас

Този разказ е част от четвъртата книга „Приказни истории с БНР Бургас". Тя е резултат от четвъртото издание на конкурса „Създай книга с БНР Бургас". В него са включиха момчета и момичета на възраст от 5 до 15 години с над 100 творби. 
Събрахме 40 истории, разделени в пет категории. Те са тъжни, смешни, пълни с магия и вълшебства, истории, за доброто и злото, за пътешествията в космоса, роботи и извънземни, за дома, семейството, любовта и приятелите.

© БНР Бургас, 2020
http://bnr.bg/burgas

ЧУЙТЕ РАЗКАЗА В ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ЕЛЕНА ДИМИТРОВА ОТ БНР БУРГАС:









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Булевард Демокрация" на 22 януари

Темите в предаването днес: Увеличението на синята и на зелената зони в Бургас -още мнения по проекта за промени. Събеседник в студиото ще е Евелина Михалева от групата на ГЕРБ в Общинския съвет и председател на комисия но транспорт. Румен Радев-девет години президент. Каква оценка дадоха бургазлии на неговата работа? Анкета на Елена Димитрова. Започва..

публикувано на 22.01.25 в 14:35

ОЧАКВАЙТЕ В „АКЦЕНТИ“ НА 22 ЯНУАРИ:

Няма значение какъв е бил денят ви вчера. Това, което има значение е, че днес е нов ден и всичко започва от начало. Добро утро  в сряда! Да започнем делника с усмивка и чаша с любимото кафе. Екипът ни днес – звукорежисьор е Алекс Пенев, новините представя Свобода Атанасова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето темите в сутрешната ни програма от 7..

публикувано на 22.01.25 в 06:30

Булевард Демокрация на 21-ви януари

Темата ни днес е за платеното паркиране. Увеличение на синята и зелената зона предлага община Бургас. След като чухме мнението на бургазлии и основните моменти от предложението в сутрешния ни блок, сега продължаваме с общинските съветници. Отбелязваме Бабинден по стар стил. Професионален празник за всички акушерки и гинеколози. Бургаските болници..

публикувано на 21.01.25 в 14:55

ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 21 ЯНУАРИ!

ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 21 ЯНУАРИ! Жена, рано сутрин в такси: - Към родилното моля! Но не бързайте толкова, аз там работя! Добро утро в деня на родилната помощ! Честит празник и благодарност на всички, които помагат на новия живот да се появи! А ние подреждаме мисли, събития и планове на 21-ви януари в сутрешния ефир на..

публикувано на 21.01.25 в 07:07

Булевард Демокрация на 20-ти януари

За политика ще си говорим в първия час на предаването. Бургаския депутат Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС ще очертае най-важните приоритети пред новия кабинет. Ще щрихираме интересни моменти от церемонията по встъпване в длъжност на американския президент Доналд Тръмп. Във втората част ще чуем генералният директор на Българско национално радио - Милен Митев-..

публикувано на 20.01.25 в 14:48

ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 20 ЯНУАРИ!

Ако доброто побеждава злото, тогава защо настъпва понеделник? Добро утро на 20 януари от сутрешния екип на БНР-Бургас-Петя Янакиева и Християна Йорданова. Време е за нашите сутрешни ритуали, с които влизаме в новата седмица. Интересни събеседници и музикално настроение, което да събуди сетивата ви за живот обещаваме до 10 часа. Ето и част от..

обновено на 20.01.25 в 07:01

ОЧАКВАЙТЕ В „ИСТОРИИ ЗА ДОБРОТО“ ОТ 17 ДО 18 Ч:

Отново сме готови да ви разкажем за положителни примери и каузи в ежедневието ни, да ви срещнем с добри хора и да ви  заредим с положителни емоции. Отворете сърцата си за историите за Доброто, ще ги споделим с вас с любов и надежда. Звукорежисьор ще е Алекс Пенев, автор и водещ - Стефка Бакърджиева.  Темите в предаването ни от 17 до 18..

публикувано на 19.01.25 в 15:00