Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мюзик Пойнт Акцент: Начини, по които изкуственият интелект променя музикалната индустрия

Изкуственият интелект (AI) е тук и няма връщане назад. AI ще продължи да оказва влияние на най-различни сфери, да променя традиционни модели, включително в музикалната индустрия. При дискусиите по тази тема може да чуете полярни изказвания като от едната страната се говори за заличаване на човечеството, а от другата, че това е единственият начин за прогрес. 

Новини в тази посока има почти всеки ден и тук ще се опитам да начертая основните посоки при използването на AI в музиката за създаване на музикални творби и продукция.

Сигурно си спомняте момента, в който TikTok потребител пусна парчето heart on my sleeve, в което компютърно генерирани вокали звучаха като Drake и The Weeknd без да има тяхно съгласие за това. Експериментът на мистичния ghostwriter977 бе бързо свален от платформи след намеса на Universal Music Group. За екипа на ghostwriter977 появата на трака е важен момент, защото показва какви бъдещи възможности съществуват за изпълнителите като например печеленето на пари от уреждане на права за ползване на гласовете им. 

В тази връзка неотдавна от Billboard съобщиха, че YouTube работи над ново AI приложение, което да позволява на потребителите да създават видеоклипове с гласовете на популярни звукозаписни артисти. 

Създадена от машини музика вече се ползва от феновете и е популярна. Чували ли сте за термина “функционална музика”? Това са онези произведения, чиято основна цел е да ни помогнат да постигнем някаква цел като например да заспим, да се концентрираме, да релаксираме. Това е онази амбианс, създадена предимно от AI музика, чиято популярност расте - нещо, което определено се забелязва от лейбълите, защото стриймването на AI музика за медитация, дъжд и морски вълни означава по-малко стриймвания и съответно по-малко пари за създатели на музика от плът и кръв. 

Всички тези нововъведения повдигат важни въпроси, които сме разглеждали в Мюзик Пойнт като например за това как точно да се използват тонове записи на звезди за трениране на AI за създаване на песни от машини, дали изкуство може да се създава без човек, колко работни места ще бъдат загубени и също дали направени от изкуствен интелект творби да са обект на авторско право. Това са някои от ключовите въпроси, които се срещат в момента по време на дебатите около използването на AI. 

Но в същото време някои от приложенията на AI се приемат като премахващи бариери за онези творци, които не могат да си позволят професионални услуги. 

По-рано тази година от Meta обявиха старта на приложение, което се предполага, че използва изкуствен интелект да създава музика на базата на зададен текст. AudioCraft има три модела AudioGen, MusicGen, and EnCodec  за музика, саунд, компресия и генериране. 

Подобни продукти се появиха и от британски стартъп роден от учебен проект в Queen Mary University of London. Става дума за стартъпа RoEx, от където създават  Automix - пособие, което използва помощта на изкуствен интелект при миксирането на музика като оптимизира елементи като баланс, екуалайзер, компресия и пространственост с обещанието качеството да отговаря на стандартите на музикалната индустрия. 

David Ronan, който е изпълнителният директор на RoEx казва за Мюзик Уик: “Също както Инстаграм трансформира фотографията като направи филтрите достъпни за всички, ние се стремим да направим революция в света на музикалната продукция.“ 

За стартъпа е важно тези, които правят музика да не се плашат от сложните процеси на миксиране и да оставят това на машината като така според тях може да се стигне до творчество без бариери. 

Първа стъпка към тази, по думите на създателите от RoEx, демократизираща индустрията мисия е представянето на Mix Check Studio – безплатно AI пособие създадено за намиране на проблеми при миксирането и предлагане на решения.

Дебатите около използването на AI няма скоро да намалят интензитета си докато компании и изпълнителите търсят оптимален етичен и легално издържан вариант за включването на AI в ежедневната практика, но едно е сигурно - пред нас има все повече пособия, които ни дават възможност да експериментираме и да намерим най-подходящото и правилно за нас приложение на изкуствен интелект като подхождаме без страх, а с изследователско любопитство. 

Следващата седмица в Мюзик Пойнт Акцент: младото поколение в Щатите пие по-малко алкохол и клубове за музика са притеснени.

Не пропускайте двучасовото предаване Мюзик Пойнт за хитовете на Америка и Великобритания с водещ Младен Петков. 

Слушайте в неделя от 19 по БНР Бургас.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ден до пладне" на 12 април

Темите в седмичното ни обзорно предаване „Ден до пладне“ днес: -   Какви мерки предприе държавата за намаляване на катастрофите по пътищата след смъртта на Сияна – мнения на депутати, експерти и бургазлии -   Между 600 и 800 лв. на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овошки в Югоизточна България...

публикувано на 12.04.25 в 08:44

Булевард Демокрация на 11-ти април

Производители и сомелиери са в Бургас за международно състезание на вина от сорта Совиньон блан. Повече разказваме след малко в предаването. Темата за пътната безопасност в контекста на мотористите и началото на новия им сезон - допълват темите за часа. В коментарната рубрика ще чуем специалистът по медицинско право адв. Мария Шаркова за делата срещу..

публикувано на 11.04.25 в 15:00

ОЧАКВАЙТЕ В „АКЦЕНТИ“ НА 11 АПРИЛ:

Всяко утро е добро,когато има в какво да вярваме. Аз вярвам, че днес ни очаква хубав ден! Да го започнем с усмивка и добро настроение. Екипът ни днес – звукорежисьор е Ваня Желева, новините представя Петя Янакиева, водещ е Стефка Бакърджиева.  Ето и темите в сутрешната ни програма от 7 до 10 ч: -   Ще има ли череши на пазара тази..

публикувано на 11.04.25 в 06:30

Булевард Демокрация на 10-ти април

Започваме предаването с няколко здравни теми, първата от които ни отвежда в Ямбол. Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши проверки в болници в Ямбол и Стара Загора по случая с 33-годишна родилка. Подробностите са след малко. Доц. д-р Ива Гаврилова, изтъкнат специалист в областта на рака на кожата, ще преглежда безплатно тази събота. За..

публикувано на 10.04.25 в 15:00

Отвори очи с БНР Бургас на 10 април

Темите в предаването днес: Спешни мерки се обсъждат за подобряване на пътната безопасност. Трябва те да бъдат разглеждани като съвкупност, а не поотделно и да бъдат устойчиви. Това е позицията на бургаския депутат Андрей Рунчев, който е и председател на временната комисия за установяване на обстоятелства относно проблемите с безопасността на движението...

публикувано на 10.04.25 в 07:00

"Булевард Демокрация" на 9 април

Темите в предаването днес: Промените в сферата на образованието, които бяха анонсирани от министерството на образованието, ще коментираме в студиото  с Константин Янков, областен координатор на Синдиката на българските учители в Бургас. Какви спешни мерки трябва да бъдат въведени, за да се подобри пътната безопасност и намалеят катастрофите у нас?..

публикувано на 09.04.25 в 14:18

Добро утро с БНР-Бургас на 9 април!

Добро утро на 9 април от сутрешния екип на БНР-Бургас! На заседание на Министерския съвет днес ще бъде разгледан оперативен доклад, който е в резултат от работата на междуведомствена група, започнала работа преди два месеца - за установяване на опасни пътни участъци, отговорни лица и ресурсите, които следва да бъдат вложени за решаване на проблема...

обновено на 09.04.25 в 07:08