Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мюзик Пойнт Акцент: Начини, по които изкуственият интелект променя музикалната индустрия

Изкуственият интелект (AI) е тук и няма връщане назад. AI ще продължи да оказва влияние на най-различни сфери, да променя традиционни модели, включително в музикалната индустрия. При дискусиите по тази тема може да чуете полярни изказвания като от едната страната се говори за заличаване на човечеството, а от другата, че това е единственият начин за прогрес. 

Новини в тази посока има почти всеки ден и тук ще се опитам да начертая основните посоки при използването на AI в музиката за създаване на музикални творби и продукция.

Сигурно си спомняте момента, в който TikTok потребител пусна парчето heart on my sleeve, в което компютърно генерирани вокали звучаха като Drake и The Weeknd без да има тяхно съгласие за това. Експериментът на мистичния ghostwriter977 бе бързо свален от платформи след намеса на Universal Music Group. За екипа на ghostwriter977 появата на трака е важен момент, защото показва какви бъдещи възможности съществуват за изпълнителите като например печеленето на пари от уреждане на права за ползване на гласовете им. 

В тази връзка неотдавна от Billboard съобщиха, че YouTube работи над ново AI приложение, което да позволява на потребителите да създават видеоклипове с гласовете на популярни звукозаписни артисти. 

Създадена от машини музика вече се ползва от феновете и е популярна. Чували ли сте за термина “функционална музика”? Това са онези произведения, чиято основна цел е да ни помогнат да постигнем някаква цел като например да заспим, да се концентрираме, да релаксираме. Това е онази амбианс, създадена предимно от AI музика, чиято популярност расте - нещо, което определено се забелязва от лейбълите, защото стриймването на AI музика за медитация, дъжд и морски вълни означава по-малко стриймвания и съответно по-малко пари за създатели на музика от плът и кръв. 

Всички тези нововъведения повдигат важни въпроси, които сме разглеждали в Мюзик Пойнт като например за това как точно да се използват тонове записи на звезди за трениране на AI за създаване на песни от машини, дали изкуство може да се създава без човек, колко работни места ще бъдат загубени и също дали направени от изкуствен интелект творби да са обект на авторско право. Това са някои от ключовите въпроси, които се срещат в момента по време на дебатите около използването на AI. 

Но в същото време някои от приложенията на AI се приемат като премахващи бариери за онези творци, които не могат да си позволят професионални услуги. 

По-рано тази година от Meta обявиха старта на приложение, което се предполага, че използва изкуствен интелект да създава музика на базата на зададен текст. AudioCraft има три модела AudioGen, MusicGen, and EnCodec  за музика, саунд, компресия и генериране. 

Подобни продукти се появиха и от британски стартъп роден от учебен проект в Queen Mary University of London. Става дума за стартъпа RoEx, от където създават  Automix - пособие, което използва помощта на изкуствен интелект при миксирането на музика като оптимизира елементи като баланс, екуалайзер, компресия и пространственост с обещанието качеството да отговаря на стандартите на музикалната индустрия. 

David Ronan, който е изпълнителният директор на RoEx казва за Мюзик Уик: “Също както Инстаграм трансформира фотографията като направи филтрите достъпни за всички, ние се стремим да направим революция в света на музикалната продукция.“ 

За стартъпа е важно тези, които правят музика да не се плашат от сложните процеси на миксиране и да оставят това на машината като така според тях може да се стигне до творчество без бариери. 

Първа стъпка към тази, по думите на създателите от RoEx, демократизираща индустрията мисия е представянето на Mix Check Studio – безплатно AI пособие създадено за намиране на проблеми при миксирането и предлагане на решения.

Дебатите около използването на AI няма скоро да намалят интензитета си докато компании и изпълнителите търсят оптимален етичен и легално издържан вариант за включването на AI в ежедневната практика, но едно е сигурно - пред нас има все повече пособия, които ни дават възможност да експериментираме и да намерим най-подходящото и правилно за нас приложение на изкуствен интелект като подхождаме без страх, а с изследователско любопитство. 

Следващата седмица в Мюзик Пойнт Акцент: младото поколение в Щатите пие по-малко алкохол и клубове за музика са притеснени.

Не пропускайте двучасовото предаване Мюзик Пойнт за хитовете на Америка и Великобритания с водещ Младен Петков. 

Слушайте в неделя от 19 по БНР Бургас.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Булевард "Демокрация" на 20-ти май

Ще бъдат ли касирани и тези избори с претенденти за поста Сливенски митрополит? Сякаш това е големият въпрос след заседанието на епархийския съвет. Тече тридневен срок за обжалване на решението, но повече по темата в първия час. В последния ще чуем служебния министър на туризма - Евтим Милушев. След символичното начало на сезона, дадено в Несебър,..

публикувано на 20.05.24 в 14:50

ОЧАКВАЙТЕ В „АКЦЕНТИ“ НА 20 МАЙ:

Нищо не е вечно и когато осъзнаем, че всичко има начало и край, започваме да оценяваме всеки миг. Добро утро в понеделник! Време е за хубав делник с много приятни моменти, да го посрещнем с усмивка. Екипът ни днес звукорежисьор е Алекс Пенев, новините ще представя Свобода Атанасова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето темите в сутрешната ни..

публикувано на 20.05.24 в 06:30

ОЧАКВАЙТЕ В "ИСТОРИИ ЗА ДОБРОТО" ОТ 17 ДО 18 Ч.:

Здравейте, ето че отново сме готови да ви разкажем за положителни примери и каузи в ежедневието ни, да ви срещнем с добри хора и да ви  заредим с положителни емоции. Звукорежисьор е Теодора Кралева, аз съм Стефка Бакърджиева.  В предаването ни днес: -  В рубриката Мисия Добро ще ви разкажем за благотворителната инициатива на Ротари..

публикувано на 19.05.24 в 15:00

ОЧАКВАЙТЕ В „ЕВА В НЕДЕЛЯ“ НА 19 МАЙ!

На вълните на Ева в неделя ще се носим в лежерния следобед. Ето с кого ще ви срещнем днес: Бургазлийката Мери Мутафчиева е нашата специална Ева днес, поводът е новата песен на група „Мери бойс бенд“, които приветливо ни казват „Здравей“. С нея те дават началото на нов албум, който ще отбележи 30-годишнината на групата на сцена. Бижута..

обновено на 19.05.24 в 10:38

"Ден до пладне" на 18 май

Темите, с които обобщаваме седмицата Как започва делото за смъртта на двамата полицаи на Трапезица? КНСБ в опит да бъдат увеличени заплатите в Бургасбус. В какви схеми пазят жертвите на трафика на хората? Коментар от Фармацевтичния съюз относно слушателски сигнал до БНР Бургас за издаване на рецепти от частна..

публикувано на 18.05.24 в 09:00

Булевард Демокрация на 17-ти май

Днес се открива новия летен сезон в Несебър. Какви са очакванията на бранша и от кои пазари ще са туристите, подробностите са след малко. Продължаваме с друго събитие - зрелостниците се явиха на първа матура. Тя е по български език и литература. Справиха ли се с Приказка за стълбата на Смирненски или избраха есе, ще чуем също в първия час. Тематичните..

публикувано на 17.05.24 в 14:50

ОЧАКВАЙТЕ В „АКЦЕНТИ“ НА 17 МАЙ:

Най-голямото богатство е денят, който е пред нас. Добро утро в петък! Започнете го с усмивка, чаша кафе и лека закуска. Екипът ни днес – звукорежисьор е Теодора Кралева, новините представя Петя Михова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето и темите в сутрешната ни програма от 7 до 10 ч.: -   Бургаската Топлофикация поиска от КЕВР увеличение..

публикувано на 17.05.24 в 06:30