Моите спомени при ходенето на концерти са свързани с известна степен консумиране на алкохол. Независимо дали в София, Лондон или тук във Вашингтон наслаждаването на любими артисти на живо е съпроводено с биричка - две или някакъв коктейл. Е, на концерти цените ми се струват по-високи от обикновено, но все пак така съм свикнал. И имам някакво усещане, че не съм единственият.
Подобни навици помагат на концертните зали да съществуват. Все пак голяма сума от приходите от концертите отиват не при залите, а при артистите и приходите от напитки са важни. По информация на Toast, американски оператор на ПОС терминали, печалбата от алкохол тук в Щатите може да достигне 80 процента, което означава че при на всеки похарчен за алкохол долар заведението печели осемдесет цента.
Продажбите на алкохол са ключови при поддържането на концертните зали и някои нови тенденции са обезпокояващи за собствениците, особено на по-малки места и особено когато става въпрос за концерти с публика от по-млади.
Поколението Зед (Z) пие по-малко алкохол. Става дума за родените между 1997 и 2012-та. Тенденцията започна да се забелязва по-сериозно преди около две години, когато допитване на Gallup в Щатите показа, че от хората на възраст между 18 и 34 пият по-малко от преди. Това проучване от 2021-ва също показа, че хората от всички възрастови групи консумират средно по 3.6 питиета на седмица в сравнение с 4 през 2019-а и 5.1 през 2003. Според друго проучване на Texas State University броят на студентите, които се въздържат от алкохол се е покачил от 20 до 28 процента в периода 2002 - 2018-а година. От Bloomberg през март съобщиха за подобна тенденция и на Острова.
През лятото темата бе засегната отново в анализ на Billboard, където различни експерти подчертаха важността на продажбите на алкохол в заведенията. Беше изтъкнато, че ситуацията е създала нови предизвикателства при така или иначе изострените от пандемията от ковид-19 финансови проблеми. Тенденцията за пиене на по-малко алкохол може да е добра от здравословна гледна точка, но не толкова добра за заведенията за концерти, които така или иначе работят много усърдно, за да могат да съществуват.
Какво се прави? Над какви решения се работи? David Slutes от Club Congress в Тусан, щата Аризона казва за Billboard:
“На неща, на които се присмивах преди година-две, като безалкохолни коктейли, сега обмислям сериозно.” Това може би е едно от решенията, особено като се има предвид, че по данни на Nielsen е имало скок от около 21 процента в продажбите на безалкохолни коктейли в периода август 2021 - август 2022. Slute казва също, че друга възможност е съдържащи канабис напитки. Ако се върнем на проучването на Texas State University там също е отбелязано покачване на консумацията на марихуана. Казвам това с уточнението, че в над 20 щата в Америка, включително столицата Вашингтон употребяването на марихуана за удоволствие е легално.
Какви са вашите наблюдения по концертите в България? Пият ли по-младите по-малко алкохол? По-модерно ли е сега да не се пие алкохол на концерт?
Споделете впечатления във Facebook страницата на предаването Мюзик Пойнт.
Следващата седмица в Мюзик Пойнт Акцент: Поп културата в Америка приема с пълни обятия испаноговорящи песни. Какво означава това?
Не пропускайте двучасовото предаване Мюзик Пойнт за хитовете на Америка и Великобритания с водещ Младен Петков в неделя от 19 по БНР Бургас.
ОЧАКВАЙТЕ В „ЕВА В НЕДЕЛЯ“ НА 16 ФЕВРУАРИ! Авторът на книгата "Как да не станеш мъж под чехъл" не успял да отиде на презентацията на книгата си - жена му не го пуснала! Е, дами, оставете за малко мъжете да домакинстват и се настанете удобно, защото идва ред на времето за уикенд релакс – „Ева в неделя“. Интересни срещи ни очакват и този..
Темите в предаването днес: Министърът на вътрешните работи Даниел Митов беше изслушан в Парламента заради твърденията на полицай Димитър Николов от Бургас за оказване на натиск върху него и поръчка за арест на конкретно лице. разпоредени са проверки, какви бяха реакциите обобщава Петя Янакиева. 4 -ма юристи кандидатстват за бургаски омбудсман. Днес..
Здравейте в деня на Трифон Зарезан и Свети Валентин! Днес към делника ще прибавим два празника и ще уважим този на виното и този на любовта, защото: И виното, ако е добро, и любовта, ако е истинска, струват скъпо на ползвателя, но и двете си заслужават цената. Истинската любов и доброто вино са само за онези, които могат да разпознаят вкуса..
Бойкота на търговските вериги, за който няколко организации призоваваха сякаш не се случи. Дали клиентите повярваха повече на анализаторите, според които нямало никакъв смисъл или пазаруването им бе твърде неотложно? В първия час ще проследим ситуацията в Бургас и Ямбол. Онлайн петиция събира подкрепа срещу идеята за задължително изучаване на предмет..
"Ако не разполагате с време за малките неща, няма да имате време за големите." Бързайте бавно в четвъртък, така или иначе работата няма да избяга, но ще е по-приятна след кафето… Добро утро на 13-ти февруари! Освежаваме делника и от ефира на БНР – Бургас, ето акцентите в програмата ни до 10.00 ч.: Днес бългapcĸитe пoтpeбитeли са..
Темите в предаването: В навечерието на еднодневния бойкот у нас на големите хранителни магазини, ще ви срещнем с местен млекопроизводител, със собствена мандра, в средецкото село Драчево. Как се определят цените, какво влияе на ценообразуването и може ли една семейна фирма да оцелее, разговор на Свобода Атанасова с Михаил Михайлов. Целият..
Щастието е там, където го намираме и рядко е там, където го търсим. Намерете го в днешната сряда, то може би е някъде до вас! Добро утро от екипа ни днес – звукорежисьор е Алекс Пенев, новините представя Ивайло Пеев, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето и темите в сутрешната ни програма от 7 до 10 часа: - В рубриката „Тема на деня“ -..
Темите в предаването днес: Министърът на вътрешните работи Даниел Митов беше изслушан в Парламента заради твърденията на полицай Димитър Николов от Бургас..
ОЧАКВАЙТЕ В „ЕВА В НЕДЕЛЯ“ НА 16 ФЕВРУАРИ! Авторът на книгата "Как да не станеш мъж под чехъл" не успял да отиде на презентацията на книгата си -..