Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

ПРИКАЗКИ ЗА МАГИИ И ВЪЛШЕБСТВА

"Герой на всички времена" от Габриел Иванов

Този разказ е част от петия сборник "Приказни истории с БНР Бургас"

Рисунки: София Железнова, ОУ „Георги Бенковски“, Бургас

Живял отдавна един много беден човек, който имал трима сина, една котка, която била любимка на най-малкия син, малка нива, и няколко козички. Всички работели неуморно от ранни зори до късна вечер. Най-големият брат обработвал нивата, средният се грижел за животните, а най-малкият, заедно с други младежи започнали да строят мост над реката, която разделяла селото на две. 
Тъкмо си помислили, че нещата потръгнали и една нощ се извила страшна буря. Всичко навън фучало и бучало, изливал се дъжд като из ведро. Реката придошла, удавила посевите в нивата, отнесла животните и разрушила моста, който бил почти готов. 
  Двамата по-големи братя се отчаяли, но най-малкият не се отказал и започнал да строи отначало заедно със своите приятели. 
  Минали-неминали няколко дена и мостът пак се разрушил. Това се повторило няколко пъти. Зачудили се младежите каква е тази работа,  не знаели какво да мислят, докато на осмия ден пред тях не се появила изневиделица една старица и започнала да се подсмихва ехидно.
- Защо се смееш така, бабо? – попитали те. 
- Защото съм омагьосала моста, а магията може да се развали, само ако вградите в него тялото на любимо ваше животно.-казала старицата, която била една зла вещица и изчезнала така, както и се появила.
Всички се отдръпнали и казали, че нямат такова, само най-малкият брат, след дълъг размисъл и с голяма мъка в сърцето решил да заведе там любимия си котарак. 
На сутринта тръгнали към моста, младежът със свито сърце ронел сълзи от мъка, че трябва да жертва любимеца си, но изведнъж котаракът проговорил с човешки глас:
-Не плачи- казал му той - има начин да надхитрим вещицата, мостът да остане цял, а аз жив, но трябва да повярваш в мен. 
Младежът се съгласил и му се доверил. Двамата се запътили към замъка, в който живеела злата старица. Вървели дни и нощи без почивка.  Преминали през много долини и равнини, прекосили много реки и планини, но накрая го намерили. 
-Изчакай ме тук и не прави нищо преди да съм се върнал.- казал котаракът на момчето. Покатерил се по високата стена, която ограждала замъка, видял един отворен прозорец и се  промъкнал  вътре през него. Но вещицата вече знаела за неговото идване и била много ядосана от смелостта му. 
-Кой ти позволи да влизаш в моето имение? -попитала го тя -сега ще те превърна в магаре и ще ми служиш цял живот.
-Ха, магаре, всеки може да го направи! А дали можеш да превърнеш себе си в някакво животно?
  Тя се засмяла и станала на жаба.
-А в нещо още по-малко?-попитал неканеният гост. Бабата се завъртяла и се превърнала в малко мишле. А хитрият котарак скочил отгоре ѝ и я изял. 
Отворил тежките порти и извикал момъка. Двамата започнали да обикалят, за да разгледат замъка, който имал две високи кули. Учудването им било голямо, когато в едната от кулите открили заключена красива девойка.
 -Коя си ти и защо си заключена тук? - попитал момъка.
-Аз не съм обикновена девойка, аз съм Темида - древногръцката богиня на правосъдието. Преди няколко години злата старица ме надхитри и ме затвори във високата кула, за да може да върши злините си необезпокоявана и ненаказана. В знак на благодарност ще ти подаря една арфа, която бях скрила от вещицата. Тя има вълшебна сила и може да ти изпълни три желания.
Прибрали се младежът и котаракът в бедната си къщичка и разказали всичко на баща си и братята си.  Четиримата  се хванали задружно и  построили моста за няколко дни. Тогава момъкът извадил арфата и казал първото си желание.
 -Искам в селото да няма бедни хора, а всички да живеят задружни и весели и нищо да не им липсва.
И хоп... Издигнали се красиви къщи, дърветата пращяли от плодове, нивите от реколта, оборите от животни, а хората били добре облечени и се усмихвали щастливо. 
Един ден той срещнал девойка с дълги руси коси и небесносини очи и се влюбил безумно в нея. Поискал ръката ѝ и тя се съгласила да се омъжи за него. Поканили цялото село,  вдигнали сватба за чудо и приказ и заживели щастливо. Родили им се две прекрасни деца. А котаракът бил на голяма почит в къщата им. 
Така изминали няколко щастливи години, но един ден хората започнали да се разболяват и умират от неизвестна болест. Идвали знахари и гадатели от всички краища на света, но никой не можал да разбере какво им има. Тогава момъкът извадил вълшебната арфа и пожелал всички да оздравеят. И чудото се случило! Животът закипял отново с пълна сила. От благодарност селяните построили паметник в негова чест.                След години,  когато децата му пораснали, водени от примера на баща си, те завършили медицина, за да могат да помагат на хората.   
Третото желание ли? Запазил го за в бъдеще, ако някой пак изпадне в беда.


Автор: Габриел Иванов – 12 г.,

ОУ“ Л.Каравелов“, град Бургас

Преподавател: Мария Кръстева


Този разказ е част от петия сборник „Приказни истории с БНР Бургас". Тя е резултат от петото издание на конкурса „Създай книга с БНР Бургас". Авторите са от цяла България, на възраст от 5 до 18 години.

Събрахме 70 истории разделени в седем категории: приказки за най-малките, какво ми разказа вятърът, приказки за животни, приказки за магии и вълшебства, фантастични истории, морски небивалици, приказки и стихове за добри и щедри сърца.

© БНР Бургас, 2021


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Булевард Демокрация" на 27-ми ноември

Светлин Тачев, политолог от агенция "Мяра" коментира гражданското недоволство и до къде може да стигне то. Две регионални теми след 17 часа. Ще ви разкажем как изглежда новата сграда на пожарната в Средец. ВиК авариите за жителите на Айтос и Карнобат ще останат в миналото след като днес бе открита и въведена в експлоатация реконструкцията на Деривация..

публикувано на 27.11.25 в 14:50

Очаквайте в "Акценти" на 27 ноември:

Щастлив е човекът, който знае какво да запомни от миналото, на какво да се наслади от настоящето и какво да планира за бъдещето. Добро утро в четвъртък! Насладете се на днешния делник, ще ви хареса ако го започнете усмивка,лека закуска и положителни мисли. Екипът ни днес - звукорежисьор е Ваня Желева - Генсузова, новините ще представя Нина Рангелова,..

публикувано на 27.11.25 в 06:30

"Булевард Демокрация" на 26 ноември

Темите в предаването днес : Протест -това е ключовата дума днес. В София се подготвя голям срещу бюджета от ПП-ДБ, а в страната недоволството си заявиха с протестни действия служители на администрацията. В Бургас прекъснаха работата си служители на РИОСВ, Бюрото по труда и Инспекцията по труда. Те поискаха увеличение на заплатите и достойни..

публикувано на 26.11.25 в 14:46

Очаквайте в „Акценти“ на 26 ноември!

Не ни е дадено да избираме времето, в което живеем. Можем само да избираме как да живеем във времето, което ни е избрало. Добро утро в сряда! Екипът ни днес – звукорежисьор е Иво Дежев, новините представя Християна Йорданова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето и темите в сутрешната ни програма от 7 до 10 часа:   - В рубриката ни „Тема на..

публикувано на 26.11.25 в 06:30

"Булевард Демокрация" на 25-ти ноември

25 ноември е Международен ден срещу насилието над жени и момичета. Зона клуб започват поредица от събития по мотото "16 дни активизъм срещу насилието, основано на пола". Повече за това което предстои ще разкаже Дияна Иванова, от организацията гост в студиото ни. Общинският съвет на Бургас проведе редовното си заседание днес за по-интересните..

публикувано на 25.11.25 в 14:50

Добро утро с БНР Бургас на 25 ноември!

Вторник е, добро утро! На стартовата права е бодрият сутрешен екип на БНР Бургас. Пробиваме заедно мъглата.  Ето и част от акцентите в ефира до 10 часа: Предварителният проект на Общия устройствен план на Поморие беше приет от Разширен експертен съвет. Колко стъпки и съответно време ще отнеме приемането на най-важния стратегически документ,..

публикувано на 25.11.25 в 06:30

"Булевард Демокрация" на 24 ноември

Темите в предаването : Промени свързани с ТЕЛК решенията.Заради законови промени,   комисия в НОИ ще може да отменя решението на ТЕЛК до 5 години след като е издадено т.е хората може да връщат пари. Коментираме темата с Иван Карагьозов от Център за Психологически изследвания и с адвокат Пламен Таушанов, председател на БАЗП. С тях говори..

публикувано на 24.11.25 в 14:33