Някога, мнооооого отдавна, някъде, далеч от тук имало една гора. Хората казват, че тя била вълшебна. Защо ли? Защото нейните дървета раждали вълшебни плодове, който ги опитал, ставал по-добър. През гората течала бистра рекичка, но в дълбините и имало тъмна пещера. В нея живеела вещица зла, която мразела добрите дела. Тя решила да се отърве от дърветата с вълшебни плодове. През деня тя унищожавала дърветата, а през нощта идвали братче и сестриче и със събрани от тях семенца, засаждали нова гора. Днес тъй, утре тъй, ядосала се вещицата и намислила да улови добрите деца, за да не и пречат на пъклените дела. Една нощ вещицата се превърнала в сова и изчакала да се появят малките природолюбители. Докато децата пръскали семенцата, тя се спуснала и ги грабнала с острите си закривени нокти. Затворила ги в един кафез и го занесла в гнездото на ястреба.
– Нали е хищна птица, ще ги разкъса и няма кой да ми се пречка в моята гора - помислила си тя.
Ястребът в това време бил на лов, а в гнездото били само яйцата, от които чакал да се появят неговите малки ястребчета. Но… от топлината на децата, се излюпили яйцата. Записукали гладни малките птички. Децата се сетили за семенцата и ги нахранили. Ястребът се завърнал, недоволен, че не е успял да улови нищичко. Отдалеч съзрял неканените гостенчета и се спуснал да ги разкъса, но неговите рожби едно през друго му заразказвали как децата се погрижили за тях, как са ги нахранили, как са станали приятели… Зачудил се ястребът как да постъпи с децата. Мислил, мислил, но нищо не измислил. Затова решил да отиде за съвет при Бухльо Умников – признат горски мъдрец. Понесъл ги на здравите си криле и право пред дома на мъдреца. Разказал му всичко от игла до конец. Бухльо Умников не мислил дълго, а направо отсякъл:
– Съюзете се всички живи твари, живеещи в нашата гора, срещу вещицата зла, защото „Сговорна дружина, планина повдига!”.
Извикали враната и ѝ поръчали да разнесе навред из гората новината:
– Сбирайте се, животинки всички
и големи, и мънички,
за да победим вещицата зла
и да спасим нашата гора!
Долетели мушички и птички, допълзели гущерчета и змийчета, дори показали слепи главички къртици и къртички, дошли вълци, мечки и лисички… Всички обсъждали, разсъждавали, но не могли да измислят нищо. Тогава се чуло плахото треперещо гласче на една малка мравчица :
– Да я нахраним с вълшебни плодове, така ще стане добра и…
– Ура! Браво, работливке! Как не се сетихме?!! – развикали се животните.
Речено-сторено! Дали една круша на Бобърчо и той мигом се гмурнал в родната река. Намерил тъмната пещера и що да види? Вещицата спи дълбоко, а на огнището къкри чорбица. Метнал в нея крушата и се върнал доволен на сушата. Събудила се вещицата прегладняла, излапала вкусната чорбица и за радост на животинки и дечица, вече правела само добри дела и се грижела за вълшебната гора.
Приказката свършва тук, но, вий дечица, не правете на родителите си напук! Яжте вкусни плодове, защото … може да са от вълшебните!!!
Този разказ е част от седмия сборник „Приказни истории с БНР Бургас". Тя е резултат от седмото издание на конкурса „Създай книга с БНР Бургас". Авторите са на възраст от 6 до 18 години.Деца от цялата страна и българчета от чужбина ни изпращат своите истории за приключения, вълшебства, принцове, принцеси и дракони, фантастични пътешествия в космоса, пътуване във времето и други.
Чистотата на Черно море е темата на фокус в днешното издание на „Булевард Демокрация“. Извънредна проверка на 3 поморийски плажа е извършена от РИОСВ-Бургас и Община Поморие. Какви са констатациите проверяваме в първия час на предаването. Ето и останалите акценти: Мониторниг на плажни ивици в граничните на Черно море страни ще бъде извършен по..
Истинската мъдрост на живота е да можеш да откриеш най-прекрасните неща на всеки един ден. Предлагам ви днес да бъдем мъдри и да се порадваме на делника, без да се товарим с проблеми и тежки мисли! Звукорежисьор е Иво Дежев, новините представя Свобода Атанасова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето и темите в сутрешната ни програма от 7 до 10..
Темите в предаването: Все още не са ясни източникът и съдържанието на мазните петна по плажа на Поморие, днес такива отново имаше на ивицата, репортаж на Даниела Костадинова. След опасно предизвикателство в Тик Ток спасиха дете в бургаската болница, интервю на Елена Димитрова с д-р Анна Еремеева. Два пъти повече средства са заложени в бюджета на..
Каквото и да правите в живота си, правете го с цялото си сърце. Добро утро в сряда! Делникът да започнем с усмивка и добро настроение. Екипът ни днес - звукорежисьор е Иво Дежев, новините ще представя Нина Рангелова, водещ е Стефка Бакърджиева. Днес, 7 май отбелязваме Международния ден на радиото и телевизията. Честит празник на нас и на вас, нашите..
Честит празник на всички, които имат повод да отбележат този ден! Навън времето е много приятно, но да знаете, че има и предпоставки за лек дъжд в някои части на Южното Черноморие, което сигурна съм няма да попречи на празнуващите. Температурите достигат своя максимум в момента и са между 19 и 25 градуса. На 6 май освен Гергьовден отбелязваме и..
ОТВОРИ ОЧИ ОТ 8 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 6 МАЙ! Хубав ден Великден, още по-хубав Георгьовден, казва народът… Добро утро на 6 май и честит празник! Българската православна църква чества деня на Свети Георги Победоносец - един от най-почитаните светци у нас. Той е смятан за защитник, воин и покровител на овчарите и техния добитък. Шести май се..
Темите в предаването днес: Мазутни петна на снимки бяха показани през почивните дни в социалните мрежи на плажове в Поморие и на Каваци. Наша репортерска проверка потвърди наличието на мазут, какво разказват хората и каква е реакцията на институциите, по темата работиха Даниела Костадинова, Десислава Златева и Християна Йорданова. След пожар семейство..
Каквото и да правите в живота си, правете го с цялото си сърце. Добро утро в сряда! Делникът да започнем с усмивка и добро настроение. Екипът ни днес -..
Чистотата на Черно море е темата на фокус в днешното издание на „Булевард Демокрация“. Извънредна проверка на 3 поморийски плажа е извършена от..
Истинската мъдрост на живота е да можеш да откриеш най-прекрасните неща на всеки един ден. Предлагам ви днес да бъдем мъдри и да се порадваме на делника,..