В Израел честват 90 години от създаването на израелския балет. За начало се приема 1924-та г., когато в тогавашната Палестина пристига група балерини и балетисти от Австрия и Германия. Голяма изложба, експонирана в Израелския музей в Ерусалим, проследява знакови моменти от развитието на балетното изкуство по тези земи.
Началото: В земите на унищожената от император Тит Юдея започват да пристигат, след почти 2 000-годишно изгнание, евреи от цял свят. Всеки от тях носи спомена за своите деди, може да чете Библията в оригинал, но автентичният еврейски фолклор и песните на народа са изгубени. Вместо тях всяка група е приела по нещо от фолклора на народа, сред който е живяла, силно повлиян от израилтянската традиция, пренесена през хилядолетията. Първата задача на балетистите от Европа била да създадат обща танцова система, при която да има елементи както на танците на отделните групи, така и нещо от стила на местната традиция, разказва кореспондентката на БНР в Израел Феня Декало.
Искахме да представим историята на израелския балет възможно най-добре и мисля, че в Националния музей на Израел в Ерусалим намерихме точно такова място. С много любов тази изложба разказва как се преплитат танца и истинският живот. Израелският балет е отражение на тежкия живот, който сме имали в една пустинна страна, а повечето от балетистите са били от Европа и Америка. Това е мощен танц, той разказва за настоящето ни, показва колко хубаво е сега при нас. Това е и разказ с носталгия, с тъга и с усмивка, каза директорът на най-престижния балетен комплекс на Израел - Сузан Делал в Тел Авив, Яир Варда.
В звуковия файл чуйте цялото интервю на Феня Декало с Яир Варда.
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..