Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актрисата Виолета Гиндева: Театърът има една основна мисия – да поддържа българския език и националния дух

Виолета Гиндева
Снимка: Георги Бангиев

Бацилът на театъра влиза в кръвта на Виолета Гиндева още като ученичка. Тогава открива афиш с обява за конкурс за театралната школа в Двореца на пионерите. Големият режисьор Асен Траянов е ръководител на трупата. В нея тогава са включени освен Виолета Гиндева и Доротея Тончева, Мая Драгоманска, Кирил Кавадарков и други имена, които след време стават част от театралния ни елит. За Виолета Гиндева театърът е откровение, а зареждането получава от обмена на енергии между колегите на сцената и от публиката в залата.

Актрисата играе дълги години в Народния театър, но е била и в театър „София”, театър „Сълза и смях”, както и на други сцени. Но Народният театър и дава възможността да работи с изключителни актьори като Славка Славова, Иванка Димитрова, Таня Масалитинова, Апостол Карамитев, Георги Георгиев-ГЕЦ, Георги Черкелов и мн. други. Цяло богатство са тези срещи споделя Гиндева. Професията я среща и с невероятни режисьори, както в киното така и в театъра. Това са Въло Радев, Борислав Шаралиев, Христо Христов, Тодор Динов, Вили Цанков, Кръстю Мирски ..., за които казва: много съм взела от техните умения, от светогледа им, от виждането им в дълбочина.

Виолета Гиндева е уволнена от Народния театър през 1993 година в разцвета на силите й като актриса. Въпреки тежките моменти, които преживява тогава като самотна майка с две деца, тя не се отчайва. Още баща й и е казал, че ...във всяка ситуация има и зрънце добро. И тогава актрисата възстановява кафе-театъра в гранд-хотел „София”. Инициативата изцяло е подчинена на пазарен принцип: колкото билети са закупени, толкова хонорари получават актьорите. Поставят цели 14 заглавия до продажбата на хотела. В този период започва и преподавателската й дейност – първо във Варненския университет, а след това в Пловдивския университет и в Театралния колеж „Любен Гройс” в София. Днес актрисата е доцент и най-важното, на което иска да научи своите възпитаници е: да могат сами да намират решение за образите, които играят, както и пътя, по който да стигнат до него. 87% от нейните възпитаници намират място в театрите в България. А другите продължават с магистратури.

Учители на Виолета Гиндева във ВИТИЗ са проф. Желчо Мандаджиев и асистентът му Гриша Островски. Имах страхотен късмет, защото те ме научиха на всичко за професията - споделя актрисата. И онова, което тогава са й казали по-големите студенти, че тези преподаватели не правят звезди, но правят големи професионалисти се е оказало истина, когато се е срещала с техни ученици на сцената.

Виолета Гиндева получава един специален урок по театър от Апостол Карамитев. Той й казва: Ако искаш да станеш добра актриса, трябва да се научиш да се режисираш. Тогава младата актриса изпада в паника. Такова нещо във ВИТИЗ никога не е толерирано. Но с времето тя разбира какво е искал да й каже Карамитев. И то е: да имаш позиция вътре в себе си, да имаш гледна точка и да кажеш нещо важно на публиката.

От живота актрисата научава онази максима, която също е свързана с професията й. И тя е, че „шоуто трябва да продължи”. Както и онова, което помни от баща си, че във всяка ситуация има и зрънце добро.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16
Лазара Златарева

Лазара Златарева или кака Лара, както с любов я познаваме: Театърът дойде при мен по естествен начин, както и телевизията

Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерта "Любов и драми"

В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...

публикувано на 05.02.25 в 10:03

“Макбет“ от поредицата “Опера в киното“

Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..

публикувано на 04.02.25 в 17:51

"Пепеляшка" от киносезон 2024/2025 на "Ковънт Гардън"

2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..

публикувано на 04.02.25 в 16:29