„Малък роман за нея“ е, най-общо казано, женски роман – писан от жена за жена, казва в предаването "Графити по въздуха" авторката, която вярва, че книгата също може да бъде лекарство.
Когато някой ти каже подходящите думи в точния момент, може да спаси живота ти
Не е очаквала толкова бързо книгата й да достигне до хората или пък книгата да достигне до тях. Написала е романа с идеята, че "когато някой ти каже подходящите думи в подходящото време, това може да обърне живота ти, дори може да го спаси".
Работи с много хора и слуша най-различни истории. „Хората влизат при нас не просто да си купят няколко прахчета, а да споделят нещо, което ги вълнува, притеснява, боли. И споделят с нас невероятни свои житейски истории. И понякога вкъщи или сред приятели разказвам част от тези неща, които съм чула от хората. Моите приятели ми казват – това вземи го напиши. Но аз не знам как се пише, защото никога не съм си занимавала с писане. Така започнах с писането."
Не е учила правила и тънкости на занаята писане, но въпреки това го смята за много вълнуващо, изискващо много търпение и „тънък баланс между реалност и въображение“.
Хората влизат в аптеката не само за лекарство, а да общуват - това е диагноза на обществото
Силвия Чавдарова работи в голяма аптека. Била на смяна и на 1 януари тази година. И на този ден в аптеката влезли 120 души. „Като това не бяха много болни хора. Това бяха самотни хора, загубени хора, изгубени по-скоро. Хора, които търсят контакт – от 20 до 80-годишни.“
Това е една групова извадка, която показва какво се случва в обществото, смята Силвия. „Някои ни почерпиха за Новата година. Други показаха снимки на свои близки, които са заминали в чужбина и просто ги няма край тях. Трети дойдоха да си купят хомеопатични лекарства, което означава, че това не е спешен случай, който точно днес трябва да се лекува. Но това със сигурност показва една потребност на хората да си говорят, да общуват и да търсят помощ и, може би, съчувствие.“
Читателки споделили с авторката, че изплакали много сълзи, четейки романа й. „Трябва да ви кажа, че аз също изплаках много сълзи, додето го написах този роман, въпреки че това не е моята история.“
Писането е шанс да влезеш в обувките на другия и да научиш много неща
Преценява писането като интересно, защото ти дава възможността да живееш живота на много хора, от които можеш да научиш много неща. „Аз съм едновременно и майката, и художникът и тийнейджърката. Додето пиша този роман, аз преживях историята на всеки един от героите си - поотделно и заедно.“
Не знае дали способността да влизаш в обувките на другия е дар по рождение или се развива с времето и възрастта. „Но аз наистина стигам до такива невероятни истории, които, ако човекът не седи срещу мен и аз го виждам този човек, няма да повярвам, че това се случва, че този човек го е преживял наистина.“
Първият й роман й отнема няколко години. Сега се е захванала с втория. Писането я кара да се чувства добре, извън „парите, храната, ежедневните рутинни дейности, които вършим машинално, като курдисани“. „Просто има и нещо друго. Този свят не е само пари, не е само дрехи, не е само ядене. В този свят се случват невероятни неща, случват се чудеса", вярва Силвия Чавдарова.
Няма значение колко си смел, добър, умен, колко си мислиш, че знаеш и си подготвен за превратностите на живота, ако нямаш кураж в точния момент да се бориш за живота и мечтите си, казва още авторката на „Малък роман за нея“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..