Макар отдавна да ги няма Строителните войски, които Пешлеевски оглавяваше, опитът му отпреди четири години показал, че необразованите имат шанс да бъдат образовани, стига държавата да се ангажира с това, смята Радослав Пешлеевски.
Преди близо пет години в село Първенец, Пловдивско, реката отнася моста и децата няма как да стигнат до училище. „И се наложи спешно да изградим такъв мост. Имаме конструкции. Стегнахме се. Вземахме и хора от селото да помагат – съвестни роми“, разказва Радослав Пешлеевски.
"Направете нещо, защото синовете ни рано или късно ще свършат в затвора"
Видели, че могат да работят на подобни обекти, местните сами поискали да се направят курсове. „Те казаха: дай да видим има ли още работа, защото без работа загиваме. Даже родителите на по-младите казваха: направете нещо, защото нашите синове рано или късно ще свършат в затвора. Те за да ядат, трябва да крадат.“
Разбрали се в Пловдив да създадат център за едномесечно професионално обучение по строителни специалности. „Имахме опит, ГУСВ, там да ги подготвим, след което да ги насочим към обекти, на които ние работим и имаме нужда от работници.“
Плановете предвиждат в регионите с най-голяма безработица да бъдат разкрити 4 центъра за професионално обучение - два в Северна и два в Южна България, а парите за работата им да дойдат от програмите на Агенцията по заетостта.
Кметовете са най-близо до ромската общност и имат интерес да се включат
Кметовете са хората най-близо до ромската общност и проблемите й, подчертава Радослав Пешлеевски. Например кметът на Сливо поле, Русенско, който е бивш офицер от запаса, обяснил на Пешлеевски, че при него има свободно училище и много безработни в работоспособна възраст – както роми, така и българи. „Елате, ще създадем с вас учебен център. Аз предоставям училището като база. Даже ще ги храня, да ги настаним да спят един месец и след това ги пускаме да работят. Къде? Кметът и за това е помислил.“
За разлика от политиците, уточнява Пешлеевски. С това той си обяснява четиригодишното мълчание след искането за обучение на хората от селата на община Родопи. Сега бившият военен се надява изпратените до военното и регионалното министерство идеи да имат поне малка реализация.
Хората трябва да имат занаят и да не тежат на системата, която само ги издържа
„Аз съм губил бас от циганче, когато бях генерал. Хванахме се на бас. Той каза: аз за един час ще изкарам дневната норма за мазач. Казах: не можеш. Загубих баса. 50 лева, колкото се бях хванал.“
Условията правят ромите изобретателни, а нашите политици и държавници се убеждават, че е крайно необходимо за обществото и държавата ни тези хора да бъдат образовани и да работят, смята Пешлеевски. Хората трябва да имат занаят и да не тежат на системата, която само да ги издържа.
Като падне мост, няма кой да го възстанови аварийно
Има обаче и друг, много по-сериозен аргумент, който генералът от запаса изтъква: в страната трябва да има структури, които бързо да реагират при бедствия.
„В момента в България няма структура, която, като падне някъде мост, да повикат някой и да кажат: елате, вие отговаряте за бързото възстановяване на този мост. Гражданска защита – тя спасява, тя не възстановява. Пожарна безопасност и те спасяват. Ето – Червен бряг. Армията няма такива мостове.“
Нито Министерството на транспорта, нито Агенция „Пътна инфраструктура“ имали да сторят това. „Няма кой в България да възстанови един мост 110 м на Искър в Червен бряг“, прави заключение Радослав Пешлеевски.
Това, че от година на година квалифицираните хора в строителните професии все повече намаляват, е проблем не само за онези, чието образование не е достатъчно, но и на другите, чието образование ги е довело до висшите управленски нива, отбелязва бившият командир на бившите Строителни войски Радослав Пешлеевски.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..