Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавният куклен театър в Сливен настоява за нов дом

Собственик на сградата е Главното мюфтийство. Градската управа предлага друг имот, театърът отказва

Сградата, която е наета от Държавния куклен театър в Сливен.
Снимка: Стоян Радев

Държавата да се намеси в отношенията между Държавен куклен театър в Сливен и Главното мюфтийство - собственик на сградата, в която се помещава куклената трупа. За това призова директорът на театъра Ефимия Павлова. Причина за искането е високият наем от 1620 лева на месец с ДДС  и невъзможността по закон театърът да ремонтира помещенията в сградата, която преди 1944 година е била вакъфски имот.

"Това са едни взаимоотношения между наематели и наемодател. Те са от години. Всички преговори, които водим за наемите, са изключително трудни и продължителни. Така са си обвързали договорите, че нищо не можем да поискаме, не можем да направим без тяхно разрешение. И всичко ние трябва да поемем като разноски", коментира директорът, като подчертава, че няма конфликт с наемодателя.  

Проблемът започва, когато няколко години преди демократичните промени куклената трупа е преместена от малкия салон на бившето кино „Агликина поляна“ в сградата на друго бивше кино - „Балкан“, преустроено и осъвременено за нуждите на театъра. След това тогавашното мюсюлманско настоятелство иска да си върне имота и го получава. 

Оттогава до сега проблемите са едни и същи - високи според ръководството на театъра наеми и незаинтересованост от страна на наемодателя. От Районното мюфтийство пък коментират, че няма диалог. Повод за последния медиен шум са публикувани в социалните мрежи снимки на тоалетните в театъра и на сцената, от които е видно, че санитарните помещения са в лошо състояние. 

"Можем да правим козметични ремонти, текущи ремонти. Ремонтът на тоалетната е основен. Нямаме право като наематели да правим основен ремонт по закон. Нямаме право и на капиталови разходи от страна на министерството, защото не сме собственици на сградата. По никакви проекти и програми не можем да кандидатстваме. Само собственикът има право. За енергийна eфективност и за всички други програми за саниране, за достъпна среда също нямаме право", обяснява счетоводителят на театъра Ваня Недева.

Секретарят на Мюсюлманското настоятелство Юсеин Мехмедов уточнява, че те само стопанисват сградата, а договорите за наем се подписват от Главното мюфтийство в София. Според Мехмедов земята, върху която е сградата и бившето кино „Балкан“, винаги са били стопанисвани от мюсюлманското вероизповедание в Сливен. По въпроса за високия наем той заявява, че Държавния куклен театър по договор използва близо 1500 кв.м. площ в центъра на града, което излиза около лев на квадратен метър.

Директорът на кукления театър  Ефимия Павлова предупреждава, че Сливен може да остане без куклен театър. ова ще бъде и съдбата и на нашия театър, ако не се реши проблемът и той най-накрая няма собствен дом - дали ще е този или друг.“ 

На държавно и общинско ниво през миналата година е било направено предложение към кукления театър да се премести в бившия Дом на народната армия, сега Военен клуб, но са отказали, припомня кметът на града Стефан Радев. "Те предпочетоха да останат в сградата, която сега ползват. Там са изцяло частни разговорите за наем, тъй като сградата е собственост на мюфтийството, ръководството на кукления театър преговаря за наем. Това, което ние можем да правим и което правим, е да подпомагаме парично тези културни институти." 

Радев определи варианта за изграждане на нова сграда на кукления театър като нереалистичен. "На мен не ми се струва реалистично при условие, че има и сега сграда, която ползват и възможностите да ползват сградата на ДНА. По-логично е да се търси развитие в тази посока."  

От името на всички свои колеги в театъра заместник-директорът Дора Ескидарова призова за помощ министъра на културата Боил Банов. "Моля Ви, господин Банов, направете нещо за Държавен куклен театър - Сливен. Хората на тоя град, децата на тоя град, актьорите на този театър, колективът на този театър заслужават това", посочи тя.

Темата е разгледана в звуковия файл.   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38