„Осинови щъркелово гнездо“ е инициатива в гоцеделчевското село Баничан. Преди 3 години то стана известно с единственото у нас щъркелово гнездо под видеонаблюдение. Проектът бе реализиран от местното читалище в партньорство с Българското дружество за защита на птиците.
Инцидент отпреди месец със застрелян щъркел в Хаджидимово провокира двете организации да се обърнат към местните хора с апел да се погрижат за птиците. Така се ражда идеята да предложат за осиновяване гнездата на щъркелите. За броени дни и два и отзвук от далечна Япония.
Всички щъркелови гнезда в село Баничан вече са осиновени. На стълбовете под тях са поставени табели с осиновителите - местни жители и хора от цялата страна, представители на институции. Радио Благоевград също си осинови щъркелово семейство.
"Хората вече говорят в публичното пространство за това осиновяване и разпитват, тъй като на всеки е много чудно какво точно означава и как така сме решили да даваме гнезда за осиновяване", обяснява Митко Попов от Българското дружество за защита на птиците.
"За около един час решихме да направим точно тази кампания, която да бъде насочена към грижи за опазването на всяко едно щъркелово гнездо тук, в района на Гоце Делчев и съседните общини. Така че хората могат да осиновяват гнезда и от другите общини, защото в Баничан повече гнезда за осиновяване няма", допълва той.
"Най-напред ние ги накарахме да финансират табела с надпис, защото по този начин човек се ангажира пряко. Когато даде някаква сума, той се чувства отговорен. Оттук нататък всеки може да посещава своето гнездо, да го наблюдава и се грижи, като съобщава за заплахи", казва още Митко Попов.
Пролетка и Изгрев са най-известното щъркелово семейство. От три години в гнездото им има камера, която заснема живота им. Нещо като СРС-та, шегуват се хората от Баничан. Секретарят на читалището Румяна Джибова споделя някои от "семейните тайни":
"Миналата година Митето направи един филм, триминутен, който е много интересен: със снасянето на яйцата, с идването на птиците. Най-напред идва Изгрев - да подготви дома като добър стопанин."
Джибова припомня легендата, че щъркелът е омагьосан човек и сравнява подготовката на гнездото с човешкото поведение.
С новата инициатива „ Осинови щъркелово гнездо“ Митко Попов се надява да надградят проекта за изследването на живота на щъркелите, като проследят дългия им прелетен път.
"Ние имаме амбицията да проследим къде точно отиват Пролетка и Изгрев и какво правят през зимата в далечните страни. Знаем, че щъркелите зимуват в южна Африка. Предполагам, че ще сложим чипове или предаватели, чрез които да следим пак онлайн къде точно летят, през кои държави минават, защото има опасни зони. Държави, в които хора просто за удоволствие стрелят по щъркели и ги избиват със стотици."
Климатичните промени са другата заплаха за щъркелите, която кара местните хора в Баничан да ги приемат като част от живота и от семействата си, разказва Румяна Джибова.
"Преди две години, вече бяха излюпени щъркелчетата, градушка за 20 минути буквално срина, изпадаха гнездата, натежали от дъжда. Всички хора, дори смачкани или потиснати, те ги взимаха щъркелчетата и ги спасяваха", спомня си тя.
Гнездото на Пролетка и Изгрев е осиновено от Мария и Хироюко от Япония. Когато те се свързали в социалните мрежи с Румяна и Митко, вече всички гнезда били осиновени. Предложили им на друго място, но те държали точно на това:
"Ние смятахме в началото това гнездо да не се осиновява, защото е единствено с видeонаблюдение и се оказа - това е последното. Нямахме повече гнезда, а те искат от Япония да осиновят", пояснява още читалищният секретар. Сега край гнездото на Пролетка и Изгрев има временна табела, докато не им донесат постоянна такава от Япония през лятото.
Специално приложение показва схема на осиновените щъркелови гнезда в Баничан. Скоро тя ще бъде обогатена с точния адрес на щъркеловите семейства в целия гоцеделчевски район, които също могат да бъдат осиновени.
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..
" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..