Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В гоцеделчевското село се намира единственото у нас гнездо с видеонаблюдение

Осиновиха всички щъркелови гнезда в село Баничан

Инициативата идва след застрелян щъркел в Хаджидимово

Снимка: Кети Тренчева

„Осинови щъркелово гнездо“ е инициатива в гоцеделчевското село Баничан. Преди 3 години то стана известно с единственото у нас щъркелово гнездо под видеонаблюдение. Проектът бе реализиран от местното читалище в партньорство с Българското дружество за защита на птиците. 

Инцидент отпреди месец със застрелян щъркел в Хаджидимово провокира двете организации да се обърнат към местните хора с апел да се погрижат за птиците. Така се ражда идеята да предложат за осиновяване гнездата на щъркелите. За броени дни и два и отзвук от далечна Япония. 

Всички щъркелови гнезда в село Баничан вече са осиновени. На стълбовете под тях са поставени табели с осиновителите - местни жители и хора от цялата страна, представители на институции. Радио Благоевград също си осинови щъркелово семейство. 

"Хората вече говорят в публичното пространство за това осиновяване и разпитват, тъй като на всеки е много чудно какво точно означава и как така сме решили да даваме гнезда за осиновяване", обяснява Митко Попов от Българското дружество за защита на птиците.  

"За около един час решихме да направим точно тази кампания, която да бъде насочена към грижи за опазването на всяко едно щъркелово гнездо тук, в района на Гоце Делчев и съседните общини. Така че хората могат да осиновяват гнезда и от другите общини, защото в Баничан повече гнезда за осиновяване няма", допълва той.

"Най-напред ние ги накарахме да финансират табела с надпис, защото по този начин човек се ангажира пряко. Когато даде някаква сума, той се чувства отговорен. Оттук нататък всеки може да посещава своето гнездо, да го наблюдава и се грижи, като съобщава за заплахи", казва още Митко Попов.

Снимка: Кети Тренчева

Пролетка и Изгрев са най-известното щъркелово семейство. От три години в гнездото им има камера, която заснема живота им. Нещо като СРС-та, шегуват се  хората от Баничан. Секретарят на читалището Румяна Джибова споделя някои от "семейните тайни":

"Миналата година Митето направи един филм, триминутен, който е много интересен: със снасянето на яйцата, с идването на птиците. Най-напред идва Изгрев - да подготви дома като добър стопанин."

Джибова припомня легендата, че щъркелът е омагьосан човек и сравнява подготовката на гнездото с човешкото поведение.

С новата инициатива „ Осинови щъркелово гнездо“ Митко Попов се надява да надградят проекта за изследването на живота на щъркелите, като проследят дългия им прелетен път. 

"Ние имаме амбицията да проследим къде точно отиват Пролетка и Изгрев и какво правят през зимата в далечните страни. Знаем, че щъркелите зимуват в южна Африка. Предполагам, че ще сложим чипове или предаватели, чрез които да следим пак онлайн къде точно летят,  през кои държави минават, защото има опасни зони. Държави, в които хора просто за удоволствие стрелят по щъркели и ги избиват със стотици."

Климатичните промени са другата заплаха за щъркелите, която кара местните хора в Баничан да ги приемат като част от живота и от семействата си, разказва Румяна Джибова.

"Преди две години, вече бяха излюпени щъркелчетата, градушка за 20 минути буквално срина, изпадаха гнездата,  натежали от дъжда. Всички хора, дори смачкани или потиснати, те ги взимаха щъркелчетата и ги спасяваха", спомня си тя.

Гнездото на Пролетка и Изгрев е осиновено от Мария и Хироюко от Япония. Когато те се свързали в социалните мрежи с Румяна и Митко, вече всички гнезда били осиновени. Предложили им на друго място, но те държали точно на това:

"Ние смятахме в началото това гнездо да не се осиновява, защото е единствено с видeонаблюдение и се оказа - това е последното. Нямахме повече гнезда, а те искат от Япония да осиновят", пояснява още читалищният секретар. Сега край гнездото на Пролетка и Изгрев има временна табела, докато не им донесат постоянна такава от Япония през лятото. 

Специално приложение показва схема на осиновените щъркелови гнезда в Баничан. Скоро тя ще бъде обогатена с точния адрес на щъркеловите семейства в целия гоцеделчевски район, които също могат да бъдат осиновени.

Повече можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16