През април за първи път българското сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ организира национален етап на съревнованието в курорта Камчия, а най-добрите спортисти дойдоха на финалите на стадиона на ЦСКА - Москва.
"Здравейте хора, аз съм Мартин Валериев от Враца и тренирам футбол. На 12 години съм."
"Аз съм Делян Бориславов Веселинов от София. Участвах във футбол, лека атлетика и тенис на маса."
Така се представиха част от българските участници, за които програма "Хоризонт" разказва.
Неотлъчно до българските деца в Москва беше маратонецът Красимир Георгиев. За да мотивира тях и себе си.
"В тези деца виждам това, което аз обичам по принцип и това, което пропагандирам постоянно - дисциплината, неотказването, нахъсването. Тези малките те научават как минаваш през нещо и това те променя по някакъв начин, но знаем, че животът е нагоре и надолу. /.../ Те не се отказват и аз не се отказвам."
„Игрите на победителите“ са място за срещи със стари и нови приятели, разказват Симеон, Пламена и Диана:
"Запознаваме се с деца и по-големи, и по-малки, от много други държави. Много е забавно. Всички остават с приятели, които след това завинаги си имат."
"Преди две години, когато бях се запознах с едни деца от Турция, те до ден днешен ми честитят рождения ден и Коледа, и аз на тях. Създаваме контакти за цял живот."
"Тук е много хубаво и открих доста приятели. Най-вече едно момиче от Сърбия, защото езикът се дублира."
Диана от Калининград е на 9 и още не е избрала окончателно професията си. Мисли обаче по въпроса и вече има някои идеи:
"Отначало исках да стана пожарникар, но сега разбрах, че това е сложна професия и вече не искам. Не зная каква да стана. Мисля да стана таксиметров шофьор. Ще бъда спортистка и таксиметров шофьор."
Игрите на победителите“ помагат на децата да преодолеят социалната изолация, с която неминуемо се сблъскват по време на лечението си.
"Животът струи отвсякъде. Преди, особено през последната година и половина, животът ми беше много скучен и еднообразен", казва 15-годишната Оксана от Санкт Петербург, която е преживяла операция на тумор на мозъка, лъчетерапия и химиотерапия. Вероятно от скромност пропуска да сподели, че на игрите в Москва е спечелила златен медал. Тогава в разговора се намесва майка й:
"Фантастично е, че дете с такъв тумор, с такова заболяване зае първо място на съревнованието по шахмат. Възнамерявам да създам с моите другари по лечение асоциация на родителите на деца с тумори на главния мозък. Една от задачите ни ще бъде да покажем, че тези деца могат да живеят пълноценно и да бъдат членове на социума."
„Игрите на победителите“ в Москва приключиха в събота. Децата от нашия отбор се приберат днес в България като истински победители и герои: спечелили тежката битка с рака и завоювали медали в спортните състезания.
Заради бюрократични неразбории Здравната каса не може да им осигури част от необходимите лекарства.
"Основни лекарства за лечението на онкохематологични заболявания по протокол, които трябва веднага да се приложат на децата, преди 7-8 години излезнаха от позитивния списък, което означава, че ги няма. И преди години родителите си ги купуваха за децата. След това ние открихме една даритерска сметка специално за лекарствата и започнахме да ги набираме и осигурявахме за трите клиники лекарства, но нещата излязоха извън контрол. В момента пак няма част от лекарствата", коментира Петя Александрова от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“.
Чуйте още детайли по темата в звуковия файл."Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..
Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..
В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията. Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Ние се отдалечаваме с години, а може би завинаги от еврозоната . За това предупреди в интервю пред БНР бившият финансов министър Симеон Дянков...
Пожар е възникнал тази сутрин във влакова композиция на Централна гара в София. Сигналът за пожара е подаден минути преди 3 ч. тази сутрин. На място са..
В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската..