Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Победили онкозаболявания деца се завръщат от международни игри в Москва

Снимка: БГНЕС
Тази вечер на летище „София“ посрещаме българските участници в международните игри в Москва за деца, преодолели онкологични и онкохематологични заболявания. За десета поредна година руската благотворителна фондация „Подари живот“ организира „Игрите на победителите“, в които се включиха деца от 15 държави и 40 региона на Русия.

През април за първи път българското сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ организира национален етап на съревнованието в курорта Камчия, а най-добрите спортисти дойдоха на финалите на стадиона на ЦСКА - Москва.

"Здравейте хора, аз съм Мартин Валериев от Враца и тренирам футбол. На 12 години съм."

"Аз съм Делян Бориславов Веселинов от София. Участвах във футбол, лека атлетика и тенис на маса."

Така се представиха част от българските участници, за които програма "Хоризонт" разказва. 

Неотлъчно до българските деца в Москва беше маратонецът Красимир Георгиев. За да мотивира тях и себе си.

"В тези деца виждам това, което аз обичам по принцип и това, което пропагандирам постоянно - дисциплината, неотказването, нахъсването. Тези малките те научават как минаваш през нещо и това те променя по някакъв начин, но знаем, че животът е нагоре и надолу. /.../ Те не се отказват и аз не се отказвам."

„Игрите на победителите“ са място за срещи със стари и нови приятели, разказват Симеон, Пламена и Диана:

"Запознаваме се с деца и по-големи, и по-малки, от много други държави. Много е забавно. Всички остават с приятели, които след това завинаги си имат."

"Преди две години, когато бях се запознах с едни деца от Турция, те до ден днешен ми честитят рождения ден и Коледа, и аз на тях. Създаваме контакти за цял живот."

"Тук е много хубаво и открих доста приятели. Най-вече едно момиче от Сърбия, защото езикът се дублира."

Диана от Калининград е на 9 и още не е избрала окончателно професията си. Мисли обаче по въпроса и вече има някои идеи:

"Отначало исках да стана пожарникар, но сега разбрах, че това е сложна професия и вече не искам. Не зная каква да стана. Мисля да стана таксиметров шофьор. Ще бъда спортистка и таксиметров шофьор."

Игрите на победителите“ помагат на децата да преодолеят социалната изолация, с която неминуемо се сблъскват по време на лечението си.

"Животът струи отвсякъде. Преди, особено през последната година и половина, животът ми беше много скучен и еднообразен", казва 15-годишната Оксана от Санкт Петербург, която е преживяла операция на тумор на мозъка, лъчетерапия и химиотерапия. Вероятно от скромност пропуска да сподели, че на игрите в Москва е спечелила златен медал. Тогава в разговора се намесва майка й:

"Фантастично е, че дете с такъв тумор, с такова заболяване зае първо място на съревнованието по шахмат. Възнамерявам да създам с моите другари по лечение асоциация на родителите на деца с тумори на главния мозък. Една от задачите ни ще бъде да покажем, че тези деца могат да живеят пълноценно и да бъдат членове на социума."

„Игрите на победителите“ в Москва приключиха в събота. Децата от нашия отбор се приберат днес в България като истински победители и герои: спечелили тежката битка с рака и завоювали медали в спортните състезания. 

Заради бюрократични неразбории Здравната каса не може да им осигури част от необходимите лекарства.

"Основни лекарства за лечението на онкохематологични заболявания по протокол, които трябва веднага да се приложат на децата, преди 7-8 години излезнаха от позитивния списък, което означава, че ги няма. И преди години родителите си ги купуваха за децата. След това ние открихме една даритерска сметка специално за лекарствата и започнахме да ги набираме  и осигурявахме за трите клиники лекарства, но нещата излязоха извън контрол. В момента пак няма част от лекарствата", коментира Петя Александрова от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“.    

Чуйте още детайли по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02
Десислава Тихолова с портрета на престолонаследника Борис Трети

131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител

На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..

публикувано на 30.01.25 в 19:43

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31