Огнян Гаврилов идва в САЩ скоро след завършването на Математическата гимназия в София. Бори се за оцеляване, но се записва да учи. След няколко години завършва право. Сега, 20 години след пристигането си в Америка, вече 40-годишният Гаврилов има адвокатска кантора в Калифорния с 2 офиса и 12 адвоката и още един адвокат, който работи в България и Белгия. Занимават се с гражданско, семейно, данъчно, корпоративно и международно право.
През 2016 г. едната от годишните награди за правосъдие - „Правосъдие зад граница“ става негово притежание, а в Калифорния миналата година печели едно от най-големите 100 дела в щата.
Другото е извън работата. Вицепрезидент е на Славяно-американската търговска палата в Калифорния. За да е в услуга на славянската общност в щата, която наброява 1,5-2 млн. души, и на 50-те хиляди българи там, а и на България.
„Търговските палати в Америка нямат достъп до държавни пари и изцяло са базирани на членски внос. Те са с цел да свързват хора или бизнеси и след това самите бизнеси се разбират как да си помагат. И другото нещо… може да имат малко политическа насока, където политици съдействат за най-различни закони, които са свързани с бизнес обстановката в държавата“, обясни той в интервю за Елена Цанева.
- Успяват ли нашите дипломати, политици, специалисти да използват максимално възможностите, които им се откриват?
- На държавно ниво, не особено. Но това не се отнася само за българите. Всички източноевропейски държави имат същия проблем… Говорим за държавно ниво. Правят някакво мероприятие или няколко мероприятия, но няма нищо след него и то е като една голяма екскурзия. Дори политици да отидат на тези мероприятия, подписват се документи, които са без стойност. И понеже нямаме представителство, да кажем на България в Сан Франциско, където би било номер едно място за инвестиции към България, защото България се развива много добре в сферата на софтуера, после нищо не се случва.
А това е идеята на такива мероприятия, да се намират инвестиции за България. Те идват правят мероприятие, което е много хубаво, много приятно. Идват президент, вицепрезидент и т.н., но след това понеже няма инфраструктура, всичко минава и заминава до другата година, когато някой друг идва на ваканция.
- Търсил ли Ви е някой за съвет какви са положителните страни на американската съдебна система, тук как се борят с корупцията?
- Преди около 2 години имаше някаква делегация от България, които бяха юристи, съдии и прокурори и ме бяха помолили да говоря пред тях в Сан Франциско. Тук съдебната система е сравнително чиста, да не кажем, че си е почти изцяло чиста, за разлика от българската. За това ги водихме по съдилища, за да се вземе по-добър пример как да се оправи нашата система в България. Защото ако се изправи съдебната система, икономиката веднага тръгва нагоре, защото хората не ги е страх да си държат парите, да правят инвестиции и т.н. Аз на тази тема говорих, и в интерес на истината беше малко разочароващо, защото след около половин час говорене, дочух на един от задните редове какъв съм бил „балък“, че вярвам, че може да се изчисти корупцията в България. Не знаех как да отговоря на такова нещо. Човекът, който го каза, не вярваше, че ще го чуя. Беше жалко, защото тези хора точно с тази цел бяха дошли тук, а те самите не си вярват, че може да се оправи.
- Как Ви изглежда делото на Кубрат Пулев за прословутата целувка, което беше в Калифорния, от професионална гледна точка?
- Първото нещо, което трябваше да се направи, е да се наеме невролог. Невролог, който да направи един доклад, в който да обясни какво се случва с мозъка на един човек, който са го били по главата 11 рунда. Той получава серия от сътресения на мозъка. Това беше първата стъпка. И съответно да се обясни, че като човек са го били по главата, всички тия сътресения на мозъка се комбинират с победата, с еуфория… Това се комбинира с културна защита. Ако се беше случило в България, с българска журналистка, няма да се получи голям скандал, ще бъде по-скоро куриоз.
Това трябваше да направи защитата. А не да се напада момичето. Не работи тук такава защита. Това е европейски тип защита, южноевропейски. В Калифорния това не работи. Това създава повече проблеми, отколкото решения.
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..