Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да бъде регламентирана дейноста на автосервизите

Снимка: БГНЕС

Експерти отдавна твърдят, че има пряка връзка между некачествените ремонти на автомобилите и смъртността и травмите на пътя. По неофициална информация над 50% от автосервизите у нас са в сивия сектор, а близо 80% от автомобилите у нас са над 10-годишни. Предстоят обаче промени в законопроекта за пътните превозни средства, които вече са публикувани за обществено обсъждане.

Според автомобилния състезател и собственик на автосервиз Румен Дунев целта е да бъде изсветлен сивият сектор в бранша:

„Редно е в сектора да има ред. За съжаление в България много хора не искат да има ред, искат да има хаос. В хаоса българинът се оправя най-добре“.

Автомобилите трябва да се ремонтират в автосервизи, защото там работят квалифицирани хора, убеден е Дунев. Той нарече „спекулации“ твърденията, че водачите, които си сменят гума на пътя, са заплашени от глоби:

„Нищо подобно! Всичко, което производителят на автомобила е написал в сервизната книжка, която почти всеки автомобил има в жабката  - да долеете масло, да смените акумулатор, да смените гума на пътя – всички тези неща всеки един водач може да прави спокойно, пред блока, на пътя и където иска“.

Целта на закона не е да затваря малките сервизи, а всички в бранша да работят по едни и същи правила, категоричен е Дунев, който не смята, че услугите в сервизите биха се оскъпили с новия закон:

„Не се изисква специално оборудване, единствено една регистрация, защото към момента, много хора в бранша работят без регистрации, без касови апарати, без каквито и да е правила. Те не плащат осигуровки, а хората не са назначени на работа и т.н…Аз съм привърженик,  който прави грешки, да носи последствията си. Това може да се случи, единствено и само ако всичко е вписано в закон, защото в момента закон за сервизите няма“.

Както съществуват лекарски, така има и автомонтьорски грешки, убеден е Дунев. При настъпване на тежки произшествия трябва да се прави детайлна автотехническа експертиза, смята той.

„Нормално е, когато някой е направил грешки, да носи своята отговорност. Оттам идва един много важен момент, който е залегнал в закона и който вчера дискутирахме - професионалната отговорност. Повечето от лекарските заведения имат т.н. „професионална застраховка“ и тя покрива всички щети. Голяма част от хората в бранша с автосервизите избягват регистрации, избягват касови апарати, избягват много такива неща и, когато стане въпрос за професионална отговорност, над 60% от колегите се дърпат, не искат тя да стане задължителна. Към момента тя е пожелателна! Добрите сервизи и хората, които мислят напред, я сключват. Тя не е милиони и всеки може да си я позволи“.

Председателят на Българското обединение на шофьорите Христо Радков обаче е скептичен относно новия закон:

„В момента имаме един силно лобистки проектозакон, който цели единствено да затрудни собствениците и водачите на пътни превозни средства“.

Според Радков новият закон ще завиши разходите за превозните средства, ще са необходими и технически паспорти на хартиен носител:

„Причината, според нас - шофьорите, заради която се връщаме към този технически паспорт на хартия, е, за да може, когато ни спре някой контролен орган и ние случайно не си носим този паспорт, разбира се да последва въпроса: „А какво правиме сега““.

В закона никъде не е записано, че потребителите ще могат да вършат сами дейностите, описани в сервизните книжки на автомобилите, допълни той.

„В закона е записано, че ако извършваме какъвто и да е ремонт по изброените системи, нас ще ни санкционират. Смяната на гумата влиза в това нещо“.

Ако бъдат ограничени всички действия по обслужване на автомобилите само в автосервизите, може да се окаже, че ще трябва да се чака 2-3 седмици за смяна на гуми „защото просто няма кой да го извърши“, предупреди председателят на Българското обединение на шофьорите.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..

публикувано на 23.04.25 в 11:44
Проф. Тодор Кантарджиев

РЗИ и ВиК ще проверяват водата в Банско заради съмнения за зараза

Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват . През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. Днес екипи от РЗИ и служители на ВиК-Благоевград ще вземат проби от водата. Сезонен вирус в Банско, лекарствата свършиха "..

публикувано на 23.04.25 в 10:18

По ръба на бръснача - двоен агент пред БНР - "Агент Сторм - моят живот в Ал Кайда"

Двоен агент застана пред БНР по повод излизането на български на негова книга . В "Графити по въздуха" ви срещаме задочно с Мортен Сторм и неговата книга "Агент Сторм, моят живот в Ал Кайда" , която току що излезе на български.   Сторм не е обикновен джихадист . В тийнейджърските си години високият метър и осемдесет червенокос датчанин..

публикувано на 23.04.25 в 09:20

Седмица под открито небе. Какво се случва с ромите от "Захарна фабрика"?

Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе.  Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..

публикувано на 22.04.25 в 11:58
Радослав Стоянов

БХК с доклад за правата на човека: Ситуацията никак не е розова!

Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...

публикувано на 22.04.25 в 10:28

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34