Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академия на изкуствата „Синдикат“ в Пловдив приема ученици за новата учебна година


Модерна академия на изкуствата „Синдикат“ в Пловдив се подготвя за 9-ата си учебна година. Учениците от 8 до 12 клас, които желаят да се включат в програмите, могат да направят това до 10 октомври. Обучението е извънкласно и напълно безплатно, като младежите могат да се насочат към няколко направления  -  „Модерни методи на мислене и общуване”, „Модерна музика”, „Екранни изкуства”,  „Визуални изкуства на ХХ век” и  „Графичен дизайн”. Интерес предизвикват още програмите „Творческо писане”, „Практики на съвременната философия”, а също - "PR и реклама в областта на изкуствата".

Община Пловдив ежегодно заделя средства от бюджета си  за реализацията на проекта. Той е на организацията „Сдружение пловдивски творци“, която също участва във финансирането. 

Обучението в Модерна академия на изкуствата „Синдикат“, през която за изминалите 8 години са преминали над 1 700 момчета и момичета,  е интерактивно - с много видеоматериал, уъркшопове, практически занимания, тренинги и игри.

"Материалът, който се взима като познание, като теория и практика, допълва училищния материал, а не го прави паралелно и другото, което се случва, поне това, което ние се опитваме да правим в нашите часове, учениците да работят много в група, т.е. това, което липсва в училище поради невъзможност заради време и обемен материал да се случи, а именно да се работи в група, да се дискутира, да се разговаря на различните теми, ние се опитваме да го постигнем", каза за БНР Анета Русковска, председател на организацията „Сдружение пловдивски творци".

Запълва се образователна ниша с лекции за извънкласна дейност.

"Разбира се това не е нищо ново, ние не откриваме топлата вода и в момента във всички училища има извънкласни дейности, особено в основните училища. Това е успоредно образование по различни интересни програми, другото, което е специфично е, че самите програми са направени специално за академията. Да кажем в програма "Визуални изкуства на 20-и век" влизат неща, които дори в Академията в София, Художествената академия, не се изучават", допълни Анета Русковска.

Мартина Стефанова e в 12 клас в Езикова гимназия "Иван Вазов" и две поредни години е участвала в програмите на академията. Запалил я брат й , а тя от своя страна привлякла и приятели.

"Първият ми курс беше най-добрият. Може би защото тогава бях най-несигурна и нещо в мен се отприщи. Научих много нови начини да работя в група, понеже това винаги ми е било проблем. Намерих начини да свързвам едно знание с друго, аналитично с асоциативни връзки. Запознах се с много нови хора на моята възраст и по-големи. Основната разлика е, че в училище, учителите влизат, защото това е тяхната професията. Казват си материала и напускат, после ни дават тест, проверяват какво сме научили и ни наказват, ако не сме го научили. Докато тук няма нищо общо. Отиваш с желание на всяка лекция, всеки път е различно, всеки път е по-разчупено от предния път и в края на всяка лекция нямаш търпение да дойде следващата", коментира Мартина Стефанова.

Всъщност едно от хубавите неща е, че посещаващите Академията се чувстват съмишленици, стават приятели, а Модерна академия на изкуствата "Синдикат" поддържа връзка и със завършилите. След като приключи кандидатстването, на 10 октомври ще се сформират и групите. Откриването на учебната година е на 20 октомври.

Повече можете да чуете в звукови файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51