Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петя Кокудева между елфите от Фарьорските острови и пустинята Атакама

Петя Кокудева
Снимка: Здравко Петров
Детската писателка и пътешественик Петя Кокудева, автор на книгата "Поздрави от синята палатка", гостува на предаването "Закуска на тревата" между две свои пътувания - в Скандинавия, до Фарьорските острови, и до Южна Америка. 

Фарьорските острови са 18, скупчени са между Исландия и Шотландия, разказа Петя в предаването "Закуска на тревата". 

Кадър от Фарьорските острови
"Те са вулканични острови, които изглеждат като шприцовани, със зъбати форми. Обозрими са - можеш да видиш целия остров. формите им са много причудливи. Живеят много особено хората - на много студено, на страшно ветровито. Ние бяхме лятото - тяхното лято, бяхме с абсолютно зимно снаряжение. На палатка бяхме, някъде към две седмици. Когато палатката е експедиционна - здрава и ниска като нашата, може да се живее съвсем спокойно. Само че те събуждат овце сутрин, блеят много рано около палатката, по ливадите. Овцете там са много повече от хората. И е интересно - тъй като живеят на тъмно, студено, неприветливо време, имат много истории, много легенди. Имам чувството, че имат повече живот в нереалното, в тоя наратив, отколкото навън."

Фарьорците и голяма част от исландците вярват в елфи или поне много убедително твърдят, че вярват, сподели още Петя Кокудева. Според нея това е "много хубав начин през тези истории и вярвания за елфите, които живеят в камъни и дървета, да предадеш някакво ззнание и респект към природата".

Личен архив
"Да речем, една страхотна фарьорска история, която много ми харесва - за един огромен камък, около който мирише всяка сутрин на прясно кафе и на палачинки. И когато изграждат път и разбиват камъка, тази миризма изчезва. И хората страдат, че елфите са си отишли и не готвят закуска сутрин повече. По един такъв симпатичен, забавен, ненатрапчив начин, си поддържат отношения с природата, които са здравословни."

Кадър от Фарьорските острови
Относно връзката между хората и природата Петя Кокудева даде пример със старинната библиотека в португалския град Мафра. "Там прилепите вечер влитат в нея свободно. Има едни дупки в тавана - така е конструкцията на библиотеката, не са пробити за тях. И всъщност те унищожават всички насекомки, летящи, които могат да унищожават книгите, които са страшно ценни и стари."

Скоро Петя Кокудева заминава на пътешествие в Южна Америка. Насочила се е към Чили - пустинята Атакама и към Патагония. Маршрутът включва и Перу.

"Земите на инките, които са по-известни с Мачу Пикчу, но там, тъй като е много туристическо, не знам дали точно ще отидем на този връх, но свещената долина на инките е по-голямо, по-обширно място."

Петя Кокудева е публикувала 95 истории за различни места по света, от пътешествия на пет континента. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Снимки: Личен архив - Петя Кокудева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30