Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Случаят с кариерата на млад лекар развълнува социалните мрежи

Евгения Александрова: Прецедентът с онкоболния д-р Радислав Наков е срамен

Може да се говори за дискриминация и нарушаване на човешки права, смята адвокат Мария Шаркова

Д-р Радислав Наков
Снимка: Личен архив, Фейсбук

Прецедентът с Радислав Наков е срамен, заяви пред БНР Евгения Александрова – председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. Тя смята обаче, че фактът, че подобен случай се коментира толкова широко, говори, че нещо се променя в нагласите на обществото.

Вчера младият български лекар написа във Фейсбук: „Казвам се Радислав Наков, на 30 години. Имам 18 публикации и още 31 в реферирани списания. Част съм от УС на Европейското обединение по гастроентерология и директор на Европейското училище за млади гастроентеролози. В момента съм от другата страна – онкоболен пациент. До скоро това беше просто диагноза, чужда съдба, а сега е моята. Голямата болка идва, когато отношението се промени, когато видиш присъдата в очите на хората, без да си извървял докрай битката за живота си, независимо от крайния резултат. Боли, защото още преди болестта да те е убила, някои хора са те пренебрегнали“.

Наков споделя болката си от отношението, когато се е явил на изпит в Медицинския университет и не е одобрен в конкурса за асистент на Катедрата по гастроентерология. Младият специалист смята, че е получил отказ заради заболяването си.

От университета твърдят, че резултатите му не са били добри, а не е заради болестта. Случаят развълнува стотици българи в социалните мрежи.

„Става дума за липса на отношение. Когато се промени или се загуби отношението, просто защото си в позиция на уязвим, това е истинската болка – това е социалното изключване“, съгласи се Александрова в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“. Според нея твърденията на университета не звучат убедително:

„Не смятам, че става дума за някаква посредственост, която би трябвало да бъде толерирана за сметка на болестта. Дори да има някакви слабости от академична гледна точка, пак говорим за липса на разбиране и подкрепа, липса на отношение. Този човек събира целия си личностен потенциал и иска да продължи напред, а ние, милвайки го по главата, му казваме – „Стой си вкъщи и си гледай здравето“, което означава „Нямаш място в обществото““.

Адвокатът и специалист по здравно право Мария Шаркова смята, че в случая може да се говори за дискриминация и нарушаване на човешки права:

„Когато здравословното състояние на явяващия се е определящо за крайното решение на една конкурсна комисия, говорим за пряка дискриминация. Неговото здравословно състояние в конкретния случай няма нищо общо със заемането на тази длъжност“.

„Тук няма присъди, защото това са граждански дела. Ако съдът установи наличието на дискриминация, може да присъди обезщетение за неимуществени и евентуално имуществени вреди, които дискриминираният е претърпял в резултат на това“, обясни адвокат Шаркова при евентуално заведено дело от Радислав Наков. По думите ѝ трудността в такива производства идва от това, че конкурсите в България за заемане на такива длъжности са много субективни.

Адвокат Шаркова отбеляза професионалните качества на Наков и подчерта: „Такива млади професионалисти във всички области трябва да бъдат подкрепяни и насърчавани. Това единствено би могло да им помогне да се справят по-бързо със здравословния си проблем“.

Ако се изчерпят всички национални мерки за разрешаване на случая и той приключи незадоволително за д-р Наков, случаят може да отиде в Съда по правата на човека в Страсбург, категорична е Мария Шаркова.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51