Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории за черните дупки

Никола Каравасилев ще изнесе лекция във Физическия факултет

Никола Каравасилев
Снимка: Ани Петрова

Тази вечер от 19.30 часа преподавателят по физика и астрономия Никола Каравасилевще разкаже за едни от най-загадъчните обекти във вселената - черните дупки. Лекцията ще се проведе във Физическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски". Акцент ще бъде заснетата наскоро черна дупка в центъра на галактика M 87.

"Истината е, че действително М 87 - това е едно от най-големите, а може би и най-голямата известна на нас галактика до момента. Тя се намира в един куп от галактики в съзвездието Дева и се оказва, че в нея живее може би най-масивната, най-тежката черна дупка, която въобще е известна на нас", поясни в предаването "Хоризонт до обед" Никола Каравасилев.

Директен образ на черна дупка

Интересното е, че това е първата черна дупка, която специалистите са успели да заснемат директно.

"Че съществуват черни дупки, е известно доста отдавна, вече около един век, съвсем е сигурно, че такива обекти би трябвало да съществуват. От около може би 40 години вече имаме косвено доказателство за тяхното съществуване, но сега за първи ние успяхме да получим директно изображение на черна дупка, което действително беше едно голямо, технологично по-скоро, постижение", допълни Каравасилев. 

"Фактически, ние получихме изображение на една такава тъмна точка, която се вижда по средата, обградена от един сияещ - на повечето изображения се вижда как сияе в червено, оранжево, жълто - газ, който обкръжава фактически черната дупка", коментира преподавателят.

Спагетизация

Падайки към черната дупка, човек ще започне да се разтегля и причината за това е не толкова силната гравитация, а това, че близко до черната дупка гравитацията ще се променя твърде бързо, разказа Каравасилев.

"И примерно, ако вие падате с главата напред, всъщност гравитационното ускорение, което черната дупка ще придава на главата ви, ще започне да става много по-голямо от това, което придава на краката ви, поради което вашето тяло ще започне да се разтегля, т.е. то ще става все по-дълго и по-дълго и в един момент вие ще станете много тънки и много дълги, подобно на спагети - това е явлението спагетизация", каза още Никола Каравасилев.

Какво изпълва вселената

Разгадаването на един въпрос обикновено води до задаването на поне още пет други.

"Например, ако ние успеем да решим проблема да речем с това що е то тъмната енергия - едно нещо, което заема 75-76 % от нашата вселена и оказва влияние върху вселената така, че тя се разширява ускорително, ако ние успеем да разгадаем какво е това, вероятно пред нас ще се отворят още много други неизвестни въпроси. Ние всъщност само допреди 20-25 години не знаехме изобщо, че има такава тъмна енергия и сега това е може би един от най-големите проблеми пред астрофизиката - какво е това, което запълва 3/4 от вселената и за което просто абсолютно нищо не знаем."

Друг проблем пред астрофизиката и космологията е какво точно се е случило в първия миг от съществуването на вселената. 

"Има един друг голям проблем - т.нар. инфлация във вселената, т.е. тя действително ли, малко след като се е родила, е претърпяла рязко разширение. Това са все въпроси, на които съвременните астрофизици все още нямат отговор", каза Никола Каравасилев. 

Цялото интервю ще чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35