Докато хуманоидните роботи получават все повече внимание не само в света на технологиите, но и от широката общественост, в шуменски гараж е създаден Роки. Младият инженер Росен Христов изработва хуманоидния робот с амбицията тепърва да доразвива качествата му.
„Роки" означава „робот, операция, конструкция, изпълнение“ или по-точно хуманоиден робот. Като конструкция наподобява човешкото тяло. Преди много години го започнах. Бях още студент. Поради липса на средства спрях донякъде, не беше довършен напълно. След като започнах работа и имах малко повече средства, го разглобих и направих отново. От малък си мечтая да направя подобен робот. Трудно е началото. Първо създадох дясната му ръка, тя е с пет пръста, подобно на човешката. Лявата е малко по-различна“, разказва Росен.
От кофата за боклук до хуманоида
Създаването на Роки струва около 2000 лева. Изобретен е с нестандартни материали: „Механизмите са от вдигане на прозорци на коли, някои счупени – взимал съм и съм ги поправял. Има и нови части, естествено. Интересното е, че торсът на робота е направен от кошче за боклук. Останалите части са ДВД-та, машинки, други задвижващи механизми и т. н.“
Инженер Христов е набелязал и следващите цели, които иска да постигне с Роки: „Няма такава свобода, каквато по принцип искам. Кинематиката, свободата на движение, не е кой знае колко голяма. Не може да си движи ръката от рамото. Може да хване даден предмет и да го премести, мобилен е“. Росен казва, че макар и още да не го е качвал в дома си, прави експерименти с Роки в гаража, където работи. Роботът вече е бил и пред широка публика. Първото излизане от гаража е за Младежкото техническо изложение в Горна Оряховица. „Нямаше да го покажа, ако не беше приятелката ми. Причината, поради която не исках да го показвам, е, че не мислех, че е на достатъчно високо ниво“, допълва изобретателят.
Снимка: veliko-tarnovo.net.jpg
Да раздвижиш Роки
„Захранването е в торса му, по-надолу в тялото е и микроконтролерът, който програмирам, за да извършва самостоятелни движения. Може да се управлява ръчно и самостоятелно. Ръчното управление е с клавиатура, подобно на компютър. Ако се управлява самостоятелно, се програмира през микроконтролера. Предмети не разпознава, но има камери, с които, след още много работа, ще започне да прави и това“.
Извън роботиката Росен има интереси в спорта и литературата.
„За кратко съм бил кикбоксьор, състезател съм и по вдигане на тежести. Спортът е едно от хобитата ми. От фантастиката идват някои от идеите ми. С изобретения се занимавам от много малък, първи или втори клас. Запалих се от баща ми, който също се занимава с електроника. Първият ми мъничък робот бе от „ЛЕГО“, бях направил човекоподобна ръка“.
Историята на Роки чуйте в звуковия файл, а как изглежда в действие вижте тук.Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..