„Четенето е образование, а образованието е по-добър живот, по-щастлив живот, по-осъзнат живот. Един истински образован, интелигентен човек никога не е нещастен“, посочи Карабашлиев в интервю за предаването "Графити по въздуха".
Във всяка история, която пиша, се опитвам да търся нещо ново – нови посоки, нови пътеки, признава писателят.
„Връщането ми в България след 17 години в САЩ беше единственото възможно решение, за да взема максимума от този език, от тази вода, от това богатство, което ни носи езикът – думите. Не мога да кажа, че ми е липсвало каквото и да е, освен езикът.“
„Този език, който тук говорим и който често толкова ни дразни, толкова ни разгневява, толкова го опошляваме, има една памет в себе си, една история за нещо много по-дълбоко от това, до което сме го докарали в този момент. Има някаква невидима кръв в този език, която прелива в нас“, отбеляза Карабашлиев.
Задачата на писателя е да споделя многообразието и да превръща езика в нещо друго, вярва Захари Карабашлиев.
„Как пишеш на езика, на който си роден и на който говориш вкъщи – от една страна говориш за яхния и покупки, от друга страна трябва да пишеш красиви стихотворения. То е като камъните – материалът, който е наоколо, за да построиш една катедрала. Няма нищо поетично в някакъв баир с камъни, но от този баир можеш да сътвориш „Ла Саграда Фамилия“.
Преодоляваме недоверието към българските автори, което дойде през 90-те години, подчерта Захари Карабашлиев. „90-те години бяха много оскъдни откъм добра белетристика, но след 2000-а година нещата лека-полека започнаха да си идват на мястото. Ние наваксваме страшно много. Имаме страшно много за наваксване“, коментира той.
Българинът е четящ, смята Карабашлиев. Той опровергава мантрата, която се повтаряше толкова години, че българите не четем и сме сред най-нечетящите. Това по думите му е било преекспонирано, а освен това е имало реално обяснение.
„Например цената на книгите спрямо доходите – няма такава диспропорция в културния свят, цивилизования свят, към който, щем-не щем принадлежим. Погледнете цената на книга спрямо цената на работната заплата.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл."Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..