Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Карнобат: Горим вносен боклук, а не можем да управляваме нашия

Не е по силите само на кметовете да санкционират създаващите се незаконни сметища, казва Георги Димитров

Снимка: БГНЕС

„Харчим едни пари, за да почистваме нерегламентираните сметища и след месец те се създават на същото място нови“, разказа в предаването „Преди всички“ кметът на Карнобат Георги Димитров и член на УС на Националното сдружение на общините (НСОРБ).

„Вижте какво се получава по цялата верига. Ние имаме гласуване в план-сметките си почистване на обществени територии. Но това невинаги са обществени територии. Това са незаконни квартали например извън регулация, поречията на реки или площадки, които често са извън урегулираните зони на населените места. Правим го за сметка на средствата, които имаме. Това са излишни пари и все пак нерегламентираните сметища съществуват и ние няма как да не ги почистваме. Проблемът е, че веригата се къса до тук – само до кмета, който често е наказван и в лично качество.“

Кметът на Карнобат Георги Димитров изтъкна, че по-основният въпрос – санкционирането на обикновено неизвестните създатели на нерегламентираните сметища, не е по силите на един кмет. „Ние нямаме възможност да създадем екологичен инспекторат, защото е свързано с много голям финансов ресурс“, посочи Димитров, според когото МВР например също може да контролира този процес.

„Обикновено тези отпадъци – строителни или гуми, се изхвърлят чрез МПС или ППС, разбирайте превозни средства, теглени с животинска тяга. Ние като кметове и нашите органи за опазване на обществения ред нямат право дори да поискат личните данни на човека, който управлява това пътно превозно средство.“

Кметът на Карнобат отбеляза, че нерешени остават и проблемите с управлението на отпадъците за рециклиране.

„Тонове гуми, струпани на нашата претоварна станция и около старите депа или при товарните станции, които изградихме сега, през последните 5 години около общините. Проблеми с реализацията на онова, което се рециклира  - полиетилен, пластмаси и т.н. Ние горим вносен боклук, обаче нашия не можем да управляваме. Строителните отпадъци ги натрошаваме, за да можем да ги компактираме, но няма регламентирани строителни площадки, където ние да задържим тоя отпадък, а не е редно в новите депа, които изградихме, да трупаме подобен вид отпадъци.“

Стават ли парадоксално повече отпадъците на нерегламентирани места след затягане на контрола от страна на институциите?

Писмото на новия министър на екологията до областните управители и НСОРБ не е нищо ново. Ангажиментите на кметовете към опазване на околната среда и предотвратяване на нерегламентираните сметища са добре разписани в Закона за управление на отпадъците, категоричен е Георги Димитров.

„Сега областният управител ще ни напомни задълженията си по Закона за управление на отпадъците, регионалните инспекторати ще ни напишат предписания и после започва да се прилага санкциониращото законодателство, основно спрямо кметовете на общини.“

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00