В България няма раков регистър и достоверна статистика, но около 200 са новоразболяващите се за година деца, посочи пред „Хоризонт“ Петя Александрова от сдружението.
„Процентът на излекуваните деца, мога да кажа, е около 70% в България на фона на други европейски държави – 90-98% успеваемост в лечението. Така че ние сме доста назад“, поясни Александрова.
„Едно от основните лекарства, за което дълги години се борехме и се бяхме преборили през Фонда за лечение на деца да се изписва, вече е в позитивния списък отново, държавата ще го заплаща. Това за нас е светлинка в тунела“, каза Петя Александрова, определяйки това като "добра новина".
Като проблем Александрова очерта липсата на достатъчно клинични психолози, които да работят с децата и семействата им в процеса на лечение.
Като родители, минали по този път, хората от сдружението консултират и подпомагат други засегнати от болестта деца и родители в специализиран център в Детската онкохематология на ИСУЛ в София. Там се осигуряват безплатно информация, разговори с психолози, занимания по арт терапия.
Утре Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" ще отбележи Деня на децата с рак със събитие, наречено „Красота с кауза“. „Неслучайно. Трябва да се научим да бъдем красиви първо отвътре и след това да се направим отвън. Да покажем доброта. Добротата е красота.“
Събитието ще се проведе в зала 10 на НДК от 10 до 18 часа. Насочено е към изграждането на първия на Балканите възстановителен център за деца с онкологични заболявания. „Това е една наша мечта, която е на път да се осъществи. Центърът се строи по европейски проект, но доста ограничен финансово“, отбеляза Петя Александрова.
Цялото интервю е в звуковия файл.В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...