Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на провала: От „Титаник” до водката на Тръмп

Д-р Самюъл Уест ни учи да пропадаме не само с гръм и трясък, но и със смисъл

В Музея на провала има всевъзможни издънки
Снимка: https://museumoffailure.com/

Големи компании сменят изпитани с десетилетия рецепти уж, за да угодят на клиентите. Други правят иновативни, но твърде скъпи продукти. Причините за провал са твърде различни, но едно ясно – трябва да го преглътнеш, да се поучиш от него и да продължиш напред. Поне в това вярва създателят на пътуващия Музей на провала. В продължение на 10 години психологът и изследовател д-р Самюъл Уест изучава иновациите и работи с различни компании. Чудел се дали да напише книга или да организира семинар по темата. След разходка из Музея на разбитите връзки в Загреб, Хърватия решава - и той ще направи музей, но на провала.

Така събира над 100 различни предмета, с които да съпреживеем големи и по-малки резили от миналото до днес. От исторически провали като „Титаник” до малко познатия шведски кораб „Васа” от XVII век, който трябвало да бъде най-мощният боен кораб за онези времена, но потънал безславно още с първото пускане на вода. „Толкова по-добре за Полша”, разказва през смях Самюел и споделя философията си:

„Нуждаем се от провалите. Ако искаме технологичен, социален или какъвто и да е прогрес, трябва да приемем провала. Защото той е необходим. Не можеш да имаш технологии и прогрес без провал”.

Самюъл също познава горчивия вкус на издънката:

„Когато купих домейна за страницата на музея - https://museumoffailure.com/, бях много развълнуван. Казвах си: „Леле, това е страхотна идея, жестоко”. Купих го, мисля, че пиех бира тогава, не съм сигурен. Няколко дни по-късно получих имейл за потвърждение: „Поздравления, вие регистрирахте Musuumoffailure.com“... Ха-ха-ха. Написал съм грешно „музей”, което е глупаво”.

Някои герои на съвремието обаче трудно се учат от грешките. Може би това са имали предвид в Музея на провала като са си организирали олтар на американския президент и предприемач Доналд Тръмп, където има всякакви предмети. Сред тях са настолна игра „Тръмп”, подобна на „Монополи”, водка, говежди пържоли и лед с марката „Доналд Тръмп”. Тръмп е имал и авиокомпания и казина, които не са се оказали сполучливо бизнес начинание – поне според Самюъл.

В Музея на провала е важно да се учиш както от чуждия, така и от собствения си челен сблъсък с действителността. Има изповедалня за провали, където да направиш публичен своя собствен. Признанията са навсякъде, разказва психологът и описва личните истории на посетителите, сред които са неуспешните бракове (понякога до три един след друг), както и усещането за провал като родител.

И обратно към експозицията. Предметите се обновяват всеки месец. В началото Самюъл ги купувал откъде ли не, сега вече му пращат и много дарения. Безспорно повечето му експонати са от Северна Америка и Европа. Уест си го обяснява с културните различия във възприятието на провала, както и с факта, че досега повечето иновации, за които знаем и които са добили световно приложение, идват от Запада. Обаче в музея има и любопитни примери за обратното като секс кукла от Китай.

„Куклата е от 2016-а. Висококачествена и много скъпа. В Китай икономиката на споделянето заема голям дял. Става въпрос за стоки и услуги като AirBNB и Uber, където не притежаваш нещата, а просто ги отдаваш под наем. Усещате ли накъде бия? И така, компанията решила, че секс куклата им е много скъпа и обикновеният, средностатистически човек не може да си позволи секс кукла за 3000 евро. Но пък може да иска да я ползва само за ден. Компанията стартирала с бизнес идеята за приложение, с което си поръчваш секс куклата. Например - поръчваш си Мис Африка, Мис Азия, Мис Европа и така до пет модела. Поръчваш куклата, която искаш, доставят ти я, носят я до вкъщи или до офиса или където искаш да я ползваш. Има си и инструкции. Куклата е за теб в следващите 24 часа. Струва 40 евро, което си е доста разумна цена. После идват, взимат куклата, почистват я и я пращат на следващия. (...) Компанията оцеляла за цели три дни. Обаче най-якото е, че ни дариха една кукла”.

На Самюъл му е тъжно, че си няма нищичко от Африка, както и нито един предмет от България, а много иска да се сдобие с българска история на провала. Призовава всеки, който има подходяща вещ или дори само знае за такава, да се свърже с него. Много би се радвал Музеят на провала да гостува и у нас. Засега обаче е ясно, че през април ще бъде в Южна Франция. Отива в Сент-Етиен, много близо до Лион. Следва Сан Франциско, а по-късно през годината и завръщане в Европа с изложба в Германия.

А докато очакваме д-р Самюъл Уест и на родна почва, чуйте още от разказа му в звуковия файл.

Снимки в публикацията: https://museumoffailure.com/

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50