Вече има хора, които имат осъзнатата потребност да ни потърсят и да поговорят. Помощта е безвъзмездна, хората не бива да се притесняват, че трябва да заплащат, уточни пред „Хоризонт” психологът Десислава Георгиева.
Има ли съпротива срещу отнемането на права заради извънредната ситуация с Covid-19? Психологът съветва да не възприемаме мерките като отнемане на нещо.
„В момента дори не трябва да го разглеждаме в светлината на отнемане на нещо, идеята е по-скоро в предпазване и добра инвестиция в нашето здраве и в бъдещето на децата ни. Ние свикнахме да живеем в един комфорт, който никой не си мислеше, че ще бъде нарушен по някакъв начин – това да имаме достъп до абсолютно всичко, да живеем в рая на земята, въпреки че доста от нас бяха недоволни от ежедневния живот. Изведнъж, когато почва да ни се ограничава кръгът на функциониране, започваме да изпитваме липси от елементарни неща, които изобщо не сме си представяли, че ще ни липсват. Това е вече необичайна ситуация, на която пък ние най-нормално реагираме.”
Презапасяването е нормална реакция, свързана с оцеляването, смята психологът. „Това е абсолютно релевантно и е част от начина човек да се справи с нещо, което излиза извън обичайното. Нещо, което е чисто базисно и присъщо на човека.”
Кое е различното на сегашната ситуация в сравнение с други вируси?
„В началото информацията течеше по посока, че това е грипоподобен вирус, даже по-невинен от грипния вирус, акцентът беше върху втората вълна на грипната епидемия. А всъщност се оказа непозната заплаха, за която ние нямаме информация какво представлява, колко ще продължи, как да лекуваме. Всъщност се оказа, че влезе във фокуса на вниманието ни и тази олекотена нагласа, че е нещо съвсем невинно, почна може би да ни играе лошата шега и ни създаде усещането, че „какво толкова, ще мине и отмине за един-два дена, за пет дена”. Факт е, че това не е така и ще трябва да пренастроим ежедневието си”, коментира Десислава Георгиева.
Добрата новина е, че сме много адаптивни същества. Може би ще си научим уроците и ще станем по-отговорни, изтъкна психологът. „Към себе си и може би към природата, защото ние всеки ден преживяваме необичайни климатични явления. Един от големите уроци за мен е за ни направи отговорни за собственото си оцеляване, към това да бъдем сензитивни как много лесно една защитена среда може да стане враждебна. И да мислим малко по-дългосрочно как бихме могли да предпазим себе си и всички важни хора около нас”, коментира Десислава Георгиева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..