Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Военните съюзи на ветераните - мобилизирани да устоят и на здравната криза

Снимка: Радио Шумен

Членовете на военните съюзи на ветераните са сред уязвимите ирискови групи по време на пандемията с коронавируса.

За председателя на Съюза на военноинвалидите Петър Велчев приоритет сега е осигуряването на храна за близо 800-900 души, които не могат да посещават социалните кухни в обичайна ситуация.

Организация за разнасяне по домовете вече е направена за кухните в Плевен, Ямбол, Ботевград, Дупница, Банско и Бургас. Все още остава да се организират още 20 кухни по места, казва той.

От Съюза на военноинвалидите са поискали с писмо Министерството на отбраната да предостави маски и облекла, ако имавъзможност. Притеснения дали епидемичната ситуация ще затрудни снабдяването на военноинвалидите и военнопострадалите с лекарства има, но в организацията засега нямат информация за критичен недостиг или липса на лекарства за членовете й.

Около 3 500 са членуващите в Съюза на инвалидите и военнопострадалите. Петър Велчев се надява кризата с коронавируса да отмине бързо, защото тази година съюзът трябва да отбележи и  105-годишнината от създаването си, сега честванията са отменени.

„Да сме живи преди всичко. Да спазваме всичките тези неща, които ни се казват, за да можем, след някой и друг месец, живи и здрави, да отбележим тази годишнина.”

Всички мероприятия са отменили и от Съюза на ветераните от войните, споделя председателят му д-р Иван Сечанов. Той е отправил предупреждение към близо 500- те членове на съюза, повечето от които са над 90-годишни, да изпълняват указания на Националния оперативен щаб.

„Да не ходят навън по възможност, или минимално - до магазин, до аптека, до здравна служба, ако трябва. Изпълнителни са, защото знаят повечко от тоя живот, всички перипетии, през които са минали. И аз конкретно съм минал и през фронт, през един куп събития – епидемии и т.н. и сме наясно по този въпрос, че без изпълнение, без дисциплина, без взаимопомощ няма добри резултати.”

Д-р Иван Сечанов съобщи, че организацията му разполага с маски и 30 облекла. Ще ги раздадат на по-младите, които обикалят да оказват помощ на ветераните. Д-р Сечанов съветва и по-младите да спазват указанията на властите. „Всяко зло за добро. Ще извлечем много хубави неща от това тревожно време”, вярва той.

Интерактивно работи Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва, пояснява неговият председател Златан Стойков. 90 процента от членове му са над 60 години и също попадат в рисковата категория за заразяване с болестта. Златан Стойков определя ситуацията като идеална да се използва опитът на запасните военни.

Държавата все още гледа на нас като вече употребени хора и не ни търсят за нищо. Вече трета година ръководя съюза и ми става неудобно да се самопредлагаме”, коментира той и допълва: можем на 50% да се включим да помагаме, над 19 хиляди са нашите членове в цяла България.

Златан Стойков е оптимист, че тази здравна криза дава повод за единение.

Да се молим на Всевишния, да премине тази пандемия, да се стабилизира държавата и да вървим напред. Тази здравна криза дава основание на всички здравомислещи управляващи, съветници, дипломати, че природата не се колебае, природата се отплаща жестоко и ние трябва да се вразумим и да бъдем единни в борбата за ликвидиране на такива последствия.”

Как живеят военните ветерания в условиятана карантина - чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33