Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Николай Димитров и проф. Георги Каприев пред БНР

Вяра и пандемия

Снимка: БГНЕС

„Църквата играе ва банк. Поведението ѝ в някаква степен е разбираемо. След толкова години църквата успя да се еманципира от държавата... Но с това инатене отблъскват колебаещите се вярващи“. Това коментира пред БНР доц. Николай Димитров, преподавател по Социална психология и специализира в анализа на маргиналните общности и медийната психология, по темата „Вяра и пандемия“.

В предаването „Неделя 150“ с коментар се включи и преподавателят по История на философията проф. Георги Каприев. Според него решението на Църквата да остави храмовете отворени е правилно:

„Вярата и разумът са две различни измерения на човешката екзистенция. На този, на който вярата е дадена, тя поддържа неговото съществуване не по-малко категорично, колкото неговото физическо здраве. Човекът не е само тяло. Има такива вярващи, които, ако не славят своя Бог, както са свикнали, те ще се разболеят много по-бързо от всякакви други болести“.

Според него вярата не е лекарство срещу нито една физическа болест, а е измерение на екзистенцията на свободния човек:

„Ние подходихме към хората като към прости тела, които могат да бъдат местени наляво и надясно и да им се казва какво трябва да правят. Расте броят на депресиите, броят на самоубийствата... Страхът ще избие и тогава ще разбие социума повече от всяка болест“.

По думите на доц. Димитров „тепърва ще се берат плодовете на социалната изолация“:

„Сигналът на клира, че в църквата вирус не влиза, е твърде разконцентриращ и разфокусиращ вниманието и моделите на поведение, което правителството иска да организира в обществото“.

Според социалния психолог количеството на информация е огромно, за сметка на качеството:

„Когато човек остане в ситуация на неизвестност, обикновено се опитва да се равни на останалите. Когато види моделите на поведение на хората около него, започва да се адаптира спрямо тях. Деструктурирането на поведението и разнопосочността в поведението на останалите около нас ни обърква“.

Проф. Каприев допълни:

„При паника и при епидемия реагираме, както са реагирали в средата на 14 век – със същите хаотично-дисциплиниращи мерки и с всяване на страх“.

Той попита - след връщане към нормалния начин на живот, ако повторно избухне епидемия, тогава отново ли ще живеем в извънредно положение.

Интервюто с доц. Николай Димитров и с проф. Георги Каприев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27