"Трябва да възпитаваме солидарност със света, с болните, с хората, които страдат. Да се научим на емпатия малко. Това липсва на нашата нация. Не мислим за другия като за себе си", каза проф. Дичев в интервю за предаването "Хоризонт до обед", посветено на поколенческия профил на кризите.
Това, че сега и днес младите са по-малко застрашени, не означава, че в други ситуации не е било тъкмо обратното – например при СПИН, върна се към 80-те години Ивайло Дичев, наричайки го „друг мистериозен вирус, който до ден днешен не е разгадан изцяло и нямаме ваксина“.
Различни беди, различни бедствия, които човечеството преминава, поставят поколенията в различни отношения – ту едните са по-засегнати, ту другите и е много важно да удържим този пакт, това доверие между едните и другите, отбеляза Дичев.
Трябва да имаме малко памет и усещане, че сме едно човечество и че трябва да бъдем солидарни, подчерта антропологът.
„В историческа перспектива това, което ни се случва сега, не е много драматично. Изпитанията са различни. Всяко поколение минава през нещо. Мога да припомня прехода, 90-те години. Тези младежи, които тогава бяха ученици, бяха деца – много от тях преживяха много тежък период, много тежки десет години. Бащата и майката заминали в чужбина да работят, няма хляб, няма ток и т.н. Непрекъснато има някакви изпитания. Не трябва да мислим, че ще дойде момент, в който всичко ще бъде щастливо и безоблачно.“
Не бива тези екзистенциални беди, които ни се стоварват по една или друга причина, непременно да бъдат трансформирани политически и да бъдат политизирани, смята Ивайло Дичев.
Много хора смятат, че светът ще се промени радикално и ще минем към режим на по-голяма солидарност, че ще има повече равенство, допълни Ивайло Дичев, според когото няма да има съществена промяна.
„Цената на човешкия живот се вдигна страшно много. Ние в момента реагираме предварително, предпазни мерки взимаме за нещо, което все пак не се е случило в този мащаб, който в миналото сме го преживявали. И това е страшно хубаво. Парадоксът е, че след това хората ще кажат – защо беше всичко, след като не умряха толкова хора. Те не умряха, защото взехме предпазни средства. Този парадокс на мерките, които след това се оказват излишни, защото са успели.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..