Намери ли обаче Бистра своите сини очи?
„Намерих ги, но не в Гватемала, а съвсем случайно в Белиз в град Хопкинс – в едно скришно заведение на брега на морето. Там срещнах чернокож със сини очи, който ни сервира убийствени коктейли, след които не си спомням как сме се прибрали. Това беше единственият, който намерих.”
Перипетии в Гватемала сити
След няколко земетресения, който са нарушили целостта на старата колониална столица Антигуа, столицата е преместена в Гватемала сити. Градът е описван понякога като опасен за туристи. Затова Бистра прави всичко възможно по най-бързия начин да стигне до Антигуа. Това обаче не става без известни обърквания.
„Не останах с впечатление градът да е твърде опасен, но бях там през деня. По погрешка объркахме автогарите. С апликация извикахме шофьор, но той не знаеше английски, а само испански. Аз и брат ми пък не го говорим. Той се опитваше да ни разказва за дъщеря си, чийто лик си беше татуирал на ръката. Той кашляше през цялото време и аз му дадох един бонбон за кашлица. След това той ни поздрави с песента "Hotel California", като каза, че изобщо не знае за какво се пее в нея, но че това му е любимата песен. Видя ни се доста симпатичен. Нищо опасно не видяхме.”
Гватемала изобилства от исторически, природни красоти и феномени и седмицата, прекарана там, не е достатъчна за Бистра Божикова да се наслади на всичко. „Може би най-впечатляващото е Тикал – най-големият археологически обект от времето на разцвета на цивилизацията на маите. Първите руини там са от IV век преди новата ера. Със сигурност тази територия крие много неразгадани тайни. Разкрита е много малка част от тези пирамиди. Наистина усещаш колко са древни земите там.”
Любопитен факт е, че за местните не остава кафе – почти цялото производство се изнася. Заради това Бистра търси "под гватемалски дървета и камъни" местно кафе за свой приятел в България, но не успява да открие такова.
Сбъдната мечта = Разочарование
С голямо нетърпение Бистра очаква да посети град Ливингстън в Гватемала, до който се стига само по вода и който тя описва като града от мечтите си. Когато пристига обаче осъзнава, че няма нищо общо с мечтите й и с Гватемала. Повечето къщи там са почти пред разпад. Населението е преобладаващо чернокожо, почти няма местни хора от индиански произход. Ако някой ще ходи по тези земи, съвсем спокойно може да пропусне Ливингстън, съветва Бистра. "Там няма да срещне любезността на местните и ще остане разочарован”.
Въпреки това обаче Бистра не губи добрите си чувства към страната. „Макар че тя е една от най-бедните държави в Централна Америка, хората там са наистина много сърдечни и имат съвсем различни ценостти от света, в който ние сме свикнали да живеем.”
Девизът на спокойния Белиз: Go Slow
Хората, с които се запознава Бистра в Белиз твърдят, че живеят в Рая и на най-красивото място на света и не искат нищо повече от живота.
„Ако вървиш бързо или си притеснен в Белиз, винаги ще се намери някой от местните да ти каже да забавиш темпото и да се наслаждаваш на живота”.
Цялото интервю с Бистра Божикова можете да чуете в звуковия файл.Снимки: Личен архив
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..
В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията. Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..
Два апарата от "Българската Коледа" използват ежедневно в Клиниката по педиатрия към Университетската болница "Д-р Георги Странски" в Плевен . Чрез..