Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Иванчев превръща изсъхнали дървета в скулптури

Милен Иванчев
Снимка: Ива Антонова

Дървени скулптури с различни сюжети в центъра на Враца се радват на популярност сред жителите и гостите на града. Идеята е изсъхналите дървета да не бъдат отсичани, а да се претворяват в декоративни елементи от градската среда. Те са с различни послания. Орел напомня за прословутата фраза, че "във Враца гарга не каца, защото е гнездо на орли", а триумфална колона от букви украсява пространството пред Регионалната библиотека "Христо Ботев". 

Във Враца не отсичат умиращите дървета. Каменоделецът Милен Иванчев превръща дърветата в скулптури. 

"По принцип работя камък. През целия си живот съм работил с камък. В един момент от живата се срещнах с дървото и то по-точно с резачковата скулптура, която навремето преди 15 години беше много напредничава технология". Снимка: Ива Антонова

Дървото е по-евтин материал и по-бързо се обработва, споделя майсторът. 

Преди 4-5 години го потърсила Радосвета Крумова, старши експерт по културата в Общината, за да се намери различно решение, преди да бъде отсечено изсъхващо дърво. Милен изваял от дървото орел. 

За Враца орелът  е емблема, защото фразата "Враца - гнездо на орли" е със статут на неформален градски девиз. Тя е местният отговор на популярната закачка, че във "Враца гарга не каца". Първата дървена скулптура даде летящ старт на една добра идея за облагородяване на градската среда.

"И от там вече почнахме да разсъждаваме и решихме при откриване на такова дърво, което е умиращо, да ми се обаждат, ако мога да направя нещо от него, да направя", разказва Милен Иванчев. 

Снимка: Ива Антонова
Две стари и изсъхнали дървета пред Регионалната библиотека в града се превърнаха в триумфални колони на писмеността и книжовността. Върху едното са изваяни 10 книги, сред които Библията и Рибният буквар, а на другото са пресъздадени букви от азбуката ни. Наскоро дървените скулптури бяха импрегнирани и лакирани, за да бъдат запазени и съхранени за дълго време. 

Милен Иванчев има още няколко дървени скулптури. Те са на различни животни и са подвижни.

"Няма да го обяснявам, то го е обяснило времето, светът, животът го е обяснил, че колкото културата е на по-висок ниво, толкова и народът, и хората са на по-високо ниво и мисленето им, изобщо културата, това е двигателят на живота".

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30