Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туризмът в Израел се съживява

Тел Авив
Снимка: bg.wikipedia.org

Макар и бавно израелският туризъм са съживява след месеците на изолация заради коронавируса. След селския туризъм и заведенията за хранене, врати отвориха и някои едноетажни хотели и вилни селища. Заради 14-дневната карантина за всеки, който влиза в Израел, почти няма  чужди туристи - дори на поклонническите места. Затова туристическите бюра се реорганизират и ориентират към  вътрешния туризъм.

„Заповядайте на нощен тур с фенери“- гласи покана за екскурзия от крайморския курорт Ашкелон, който е на по-малко от 9 километра от ивицата Газа. Поканата е за семеен туризъм. В кръга от светлината на фенера попадат всевъзможни дребни животинки и насекоми, а водачът е биолог. Всяко семейство има свой фенер и се спазва разстояние от 2 метра между тях.

В Яфо екскурзиите са под знака на старите и нови легенди

Маршрутите са създадени за младежи, пристигащи от чужбина. Сега гидът Янив Фирер го е адаптирал за семейства от цялата страна. При екскурзията е задължително спазване на социалната дистанция:

„Три легендарни места посрещат всеки дошъл на пристанището -  скалата, на която жителите на града са превързали Андромеда, в която Персей се влюбил, след като я спасил от чудовището. Второто е мястото, където китът е изплюл Йон. И третото - където апостол Петър е съживил местното момиче Тавита. Интересно за туристите е средиземноморското пристанище Яфо. Всеки може да седне на пейките край морето. Стрелка показва, че на нея могат да се заредят и мобилните телефони. Пейките са със слънчеви батерии. Те могат да дават информация и за различните показатели на въздуха“, каза Янив Фирер.

Но това е отскоро. До преди години пристанището беше запустяло.

„Негови властелини бяха рибарите, някои от които вече десето поколение носят морски дарове с малките си лодки. Яфо беше и царството на морските скаути. В ремонта е използван новоразработен вид бетон, който не вреди на морските обитатели, както и боя, безвредна за морето. Но най-голямото постижение е малката електроцентрала, използваща силата на прибоите. Изградена е на буните, защитаващи пристанището“, подчерта Янив Фирер.

Скитане по кръчмите е любимо за Тел Авив

В града, който не заспива, има заведения за всеки вкус и всеки джоб.

Гидът по гурме-туризъм Леон Елиау каза, че най-търсени са маршрутите, свързани с морската кухня и вегански турове. Докато при морските дарове всичко трябва да е прясно и истинско, то има ресторанти, в който могат да се поръчат пържола или торта със сметана. Вкусът е много близък, почти същия като на животинските продукти, но всичко е на растителна основа. Веганските храни са една от основните насоки на израелските хранително-вкусови стартъпи.

За съжаление принудителната ваканция докара до фалит няколко знакови заведения в крайбрежната зона на Тел Авив, които имат десетилетна история. Полицията не позволи струпване на много хора в заведенията, нито хранене навън, на тротоара.

От началото на юли се възстановяват и двудневните екскурзии

В Юдейската пустиня ще се спи на палатки, опънати от организаторите. Предвидено е и посещение на църкви и манастири около местата на първите пустинници в света.

Засега са възстановени някои туристическите маршрути на открито, за други се набират кандидати. Но всичко зависи от разпоредбите на правителството, защото случаите на заразени с корона-вирус в последния месец рязко се увеличават. През юли се очакват и политически вълнения, което също не може да не се отрази върху туризма.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49