Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Край храм-паметник "Св. Троица" в Гюешево ще има мемориален комплекс

Храм-паметникът "Света Троица" в Гюешево
Снимка: Кирил Фалин

Храм-паметникът "Света Троица" в Гюешево съществува от 90 години. „Св. Троица“ е православен храм-костница, построен в памет на загиналите български офицери и войници в Междусъюзническата и Първата световна война (1915 - 1918), в боевете, водени в покрайнините на село Гюешево. Намира се на около 20 kм от Кюстендил.

През 1925 г. в Гюешево се учредява инициативен комитет от 17 души, ръководени от командира на граничната застава Владимир Йорданов. Той избира северозападния край за място на построяването му.

Храм-паметникът „Св.Троица

За историята на храма е създаден документален филм. Негов автор е историкът доц. д-р Ангел Джонев.

"1925 година започва инициативата. Стоимен Белия се казва главният инициатор - това е местен човек, състоятелен чорбаджия, който предоставя и мястото", разказва Джонев.

Храмът се поддържа в добро състояние благодарение на отпусканите средства от Министерството на отбраната и на дарения.

"По принцип се поддържа, но не е достатъчно, поддържа се от местното население. Всеки с каквото може помага", добавя кметът на Гюешево Таня Георгиева.

В храм-паметника "Света Троица" в Гюешево няма свещеник, който да служи постоянно.

Храм-паметникът „Света Троица

Министерството на отбраната ще продължи да осигурява средства и да съдейства "Света Троица" да се поддържа и да се създаде музей.

"Идеята е да се обособи мемориален комплекс за загиналите герои. Знаете, че тук, в тази костница лежат костите на около 1400 български войници и офицери. Целият този комплекс е собственост на Министерството на отбраната, открихме оригиналните документи", пояснява Иво Антонов, директор на Дирекция "Социална политика" в Министерството на отбраната.

Репортажа на Кирил Фалин можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Репродукция на първия исторически трактат, посветен на България, може да се види в Националния археологически институт с музей при БАН

Репродукция на първия исторически трактат, посветен на България, вече може да се види в Националния археологически институт с музей при БАН. Това е едно от културните събития на седмицата, защото ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е написан близо 100 години преди Паисиевата история, вече..

публикувано на 26.05.24 в 07:00

Врачанските зрелостници са посланици на града у нас и в чужбина

За пореден път Враца изпрати стотици свои "посланици" по света и у нас. От няколко години местната управа организира специално събитие за врачанските зрелостници. Идеята е да помнят родния си град и където и да отидат, да не забравят, че той очаква завръщане им. Както във всеки по-малък град, така и във Враца, зрелостниците завършват..

обновено на 26.05.24 в 06:24
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

обновено на 26.05.24 в 05:35

Морските таралежи мистериозно изчезват в Ейлат

Една от най-желаните атракции на най-представителния морски курорт на Израел - Ейлат е разходка на катер с прозрачно дъно. Без да е водолаз или гмуркам, човек може да разглежда обитателите на морето. Но доскоро красивите коралови рифове изглаждаха нерадостно.  Защо е така разказва Д-р Омри Бронщайн от Училището по зоология и Музея по естествена..

публикувано на 26.05.24 в 05:10