Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужни ли са предложените от премиера промени в Конституцията

Снимка: БГНЕС

23-годишният Иван Герганов е сред най-добрите ни математици, печелил редица международни състезания, олимпиади. Учил е математика и статистика в Единбург, работи за голяма компания в Чикаго, но от България.

Според Иван Герганов не е необходимо да се предлага свикване на Велико народно събрание, промените, за които настояват протестиращите, могат да се състоят и от обикновено Народно събрание.

"На всички им е писнало да гледат едни и същи хора в различни ситуации, да са на едно и също място и да са в политиката. Въпросът е, че няма как от нищо да се появят нови хора, защото в България, за да станеш нещо трябва да познаваш хора".

Със сигурност е необходима радикална промяна, но тя няма да се осъществи на редовните избори през 2021 година, коментира Герганов: "Откакто започнах да се занимавам с математика, моята идея е да прилагам математиката в някакви неща, които имат приложение в реалния живот и финансите е едно от тях. Да, в момента съм в България и съм доволен от това, което правя".

Иван Герганов е дарил стипендия на талантлив ученик от гимназията "Петко Р. Славейков" в Кърджали, където е завършил средното си образование.

"Образованието естествено е много важно, нашите най-добри ученици са толкова добри, ако не и по-добри от тези на запад. Въпросът е, че от там надолу има много ясно разграничение между тези, които са най-добри и всички останали, на които не им пука достатъчно".

Жители на Враца също коментираха предложенията на Бойко Борисов за промени в конституцията.
   

"Твърде много надежди се залагат, че трябва нова Конституция, настоящата Конституция не е толкова лоша, в нея са заложени много неща, които за съжаление не се изпълняват, включително и законите, които се творят. Би трябвало да се помисли дали изобщо ни е необходима друга, за да се гарантират по-добре гражданските ни и социални права".

"Трябва да има промени в Конституцията, трябва да се приеме закон, който да забранява неграмотните да гласуват, не може хора без образование да определят живота на другите".

Цялото интервю на Таня Милушева с Иван Герганов и анкетата на Ива Антонова можете да чуете в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01