Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дариха дезинфекциращи стелки за 133 училища в страната

Училищата се готвят за новата учебна година.
Снимка: БГНЕС

За началото на учебната година 133 основни училища в страната ще получат санитарно-хигиенни стелки за почистване на обувки, както и дезинфектанти. Дарението идва от няколко фирми, а целта е да се ограничи разпространението на Covid-епидемията сред по-малките ученици. 

Инициативата „Подаваме ръка за безопасно връщане в училище“ се реализира с идеята за по-чиста и безопасна среда за учениците и учителите.

Снимка: Поли НачеваПоставя се пред съответния вход, слага се разтворът да попие в дунапрена. Това е много по-удачен вариант. Виждали сме навсякъде по един парцал, мокрят го, поливат го с вода“, изтъкна пред „Хоризонт“ Атанас Атанасов, директор на една от фирмите дарители. Разработката е отпреди няколко години и сега изведнъж се оказала много актуална, допълни той.

В момента имаме стелки на над 7 месеца, през които е минато над 100 хиляди пъти и са здрави и можем да гарантираме, че така изработена, стелката в много дълъг период може да служи за ползване.“  

Дезинфекциращите стелки бяха предадени на Българския червен кръст, откъдето се разпределят за училищата в страната. Над 900 000 лева са дарените на БЧК парични средства чрез есемеси от началото на епидемията. Получени са и материални активи за около милион и половина лева, посочи генералният директор на организацията проф. д-р Красимир Гигов. Според него дарението от дезинфекциращи стелки е съвсем навременно.

Тези постелки, колкото и елементарни да изглеждат, решават голям, наболял въпрос. Дезинфекцирането на обувките преустановява вкарването на инфекция в училищата, а това са стотици дечица. И колкото повече е профилактиката, толкова по-малка ще бъде и опасността“, посочи Гигов.  

Имат ли притеснения родителите относно мерките, които се взимат в училищата?

Не сме вманиачени на тема Covid-19, но внимаваме в ежедневието си.“

„Не се притесняваме чак толкова много, защото разчитаме на мерките, които ще бъдат взети и да се спазват указанията от здравното министерство.“

Директорът на дирекция „Учебници и училищна документация“ в Министерството на образованието и науката Пенка Иванова обясни, че със започването на учебната година всички училища трябва да бъдат снабдени с течен сапун и дезинфектанти.

Всичко, което ние смятаме, че е задължително, е описано. Всичко останало е препоръчително“, допълни Иванова и уточни, че по места според спецификата на училището родителите и класните ръководители могат да обсъдят допълнителни мерки за безопасност.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24