„Скоро ще стане ясно какво ще произтече от тази заповед на министъра на здравеопазването. В една онкология може да се разкрие такова отделение, но само за онкоболни, които са дали положителен резултат и те да се лекуват за двете заболявания. Но в такива болници да се приемат всякакви болни с коронавирус е абсурд.“
По думите на д-р Петров вторият момент е, че в специализираните очни и ортопедични болници няма как да се разкрият такива отделения – там няма такива специалисти.
„Имаме общо над 50 хиляди легла, но въпросът е как те са обезпечени със специалисти. Това с Covid отделенията може да стане само в многопрофилните болници, но и тук проблемът идва с недостига на сестрите и лекарите".
"В София трябва да се определят няколко болници с Covid отделения, където имат опит в лечението на коронавируса – останалите могат да помагат с персонал, който да се командирова към тези определени болници", посочи още д-р Петров.
„Очевидно няма да стане само в „Пирогов“ да се лекуват болните, трябва да има отделения в големите многопрофилни болници, включително частните, могат от областните санаториални специализирани болници да се включат – но те да се обезпечат финансово и кадрово".
Д-р Петров посочи също, че болници, които нямат профила да лекуват Covid-19, стават уязвими, ако се случи нещо с пациент с коронавирус и близките могат да съдят болницата за некомпетентност.
"А и как НЗОК ще финансира тези болници, които нямат пътеки за коронавирус?".
Петров обърна внимание, че това, което в момента се дава, са жълти стотинки за това лечение и това финансиране не трябва да минава само през НЗОК. Ако това е пандемия, трябва да започне да се финансира директно от държавата“, заяви още д-р Димитър Петров.
По думите на д-р Петров в помощ на лечението на коронавируса трябва да се включват само стажант-лекари.
Петров се обяви против спирането на плановата дейност на болниците.
"Болниците не са развъдник на коронавирус, за да се спира лечението на останалите пациенти".
Още по темата в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..