Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Гаджоков: България отказва да се поучи от световния опит с Covid-19

Липсва планиране на фази и мерки, така че гражданите и бизнесът да са наясно, казва сънародникът ни от Канада

Снимка: БГНЕС

Българското правителство пропусна да проведе обяснителна кампания, с която да информира и да подготви хората за втората вълна на коронавируса. Така смята Красимир Гаджоков, консултант по информационна сигурност в голяма канадска телекомуникационна компания. Сънародникът ни, който живее и работи в провинция Онтарио, е на мнение, че лятото е било подходящ период за подготовка на страната, защото тогава броят на заразените беше нисък.

„Беше хаос във всякакви отношения, в изказвания, в твърдения. По едно време Щабът изчезна, нямаше го, сега пак го възстановиха“, посочи Гаджоков пред БНР.

В България отказваме да се учим от световния опит, подчерта Красимир Гаджоков, според когото можехме да сме готови поне със седмица по-рано, проследявайки как се развиват нещата в другите страни.

Да се опишат – какви типове мерки, фази – в тази фаза затваряме примерно ресторантите. В следващата фаза затваряме училищата. На хора, на бизнес, на гражданите – на всички ще им бъде ясно на базата на какви условия ще бъдат прилагани тези фази.“

Статистиката в България изглежда много по-зле в сравнение с тази в Канада. В провинция Онтарио, която е два пъти по-голяма от България като население – 14 милиона души, вчера е имало 934 заразени с коронавирус. В Торонто, който е с население 3 милиона души, само 5% от тестваните имат положителни проби за Covid-19, даде примери Красимир Гаджоков. Там обаче ресторантите са отворили едва първата седмица на август, докато в България дискотеките заработиха още в началото на юни, направи друг паралел Гаджоков.

Красимир Гаджоков вижда едно от обясненията на масовата съпротива в България в някои от крайните мерки, които бяха въведени през пролетта:

Затвориха парковете, забраниха на хората напълно да излизат навън. Това не беше толкова адекватно на броя на заразените хора, на това, което се случваше тогава като въздействие на този вирус. И хората реагират на това нещо. Тук никога не са забранявали примерно да се напуска града. Имаше единствено КПП-та между провинциите Онтарио и Квебек, защото в Квебек случаите бяха два пъти повече.“

От 10 октомври в Канада са затворени заведенията за обществено хранене, клубове, дискотеки, кина и фитнеси. Преди това е имало ограничение на броя хора, които могат да се събират.

„Хората в Канада се отнасят много по-отговорно, не се хвърлят по всеки следващ професор, доцент или лекар, който се появи по телевизията. Медиите проверяват дали са реномирани тези хора, които искат да изкажат някакво мнение, колко са признати по света. Хората чуват реномирани и опитни експерти, които изказват мнения, които са реалистични, не плашат хората“, разказа Красимир Гаджоков в предаването „Преди всички".

"Взимат се решения, които са преценени, разумни, рационални, базирани на наука и на баланс."

В Канада има разработени фази и се използват същите критерии от началото на пандемията. Те описват ограниченията, които се въвеждат с всяка фаза и това е ясно на хората, поясни още сънародникът ни. Правителството има безброй програми за помощ на бизнеса, за помощ на безработни хора. Огромна част от хората знаят, че могат да разчитат на това, допълни Гаджоков.

Маските са задължителни, но с много разумни правила, отбеляза още той. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32