Определението „Малката Виена" подсказва, че архитектурният стил на града е по-близък до европейския, отколкото до типично българския възрожденски стил.
Богатото културно наследство обаче изисква много грижи и пари. Затова и всеки, който се захване с реставрация на някой от великолепните архитектурни образци, заслужава почит.
Случва се обаче тъкмо обратното - държавата в лицето на институциите си прави всичко възможно, за да спъва и бави работата, с огромното си оръжие - бюрокрация, заредена с безразличие.
Според Закона за културното наследство всеки документ, касаещ реконструкция или реставрация на сграда паметник на културата, трябва да се съгласува с Министерството на културата, пояснява инж. Иван Иванов, който има амбицията с фондацията си да съживява стари сгради в Русе.
Новият му проект е свързан със сградата на ул."Рила" 10, позната на повечето хора като старите адвокатски кантори. Всъщност сградата е построена през 1907 година за Доходно здание от големия фабрикант Сабетай Леон Бениеш.
След като купува сградата от наследниците, инж. Иванов води съдебно дело за делба с държавата, което приключва в срок. Започват обаче мъките му с Министерството на културата. Само промяната на Подробния устройствен план го забавя с шест месеца. Заради това, че архитектурните проекти се бавят повече от година, са подготвили проект за аварийно укрепване, пояснява инж. Иванов. „За да има фронт за работа тази година и следващата година.“
Иван Иванов се позовава на текст от Закона за културното наследство, посветен на спешните аварийни ремонти и пита за какъв авариен ремонт можем да говорим, когато е внесъл проекта си през март, а още нищо не е получил. „Писал съм до Банов (министърът на културата - бел. ред.), никой не ми отговаря и проекта не го утвърждават.“
Националният институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) приема проектите, парафира ги в четиримесечен срок, след което те отиват в Министерство на културата, където също се чака 4 месеца Дирекция „Културно наследство“ да ги одобри, описва административните пътища инж. Иван Иванов.
„Говорим за аварийна работа. Сградата е застрашена от срутване“, коментира той и показва документите от март и април, с които е поискал разрешения за аварийните ремонти, защото „с това нещо се бърза и е спешно“.
Сградата е застрашена от срутване от години. Нещо повече - самото Министерство на културата през 2014 година издава предписание да се направи авариен ремонт.
НИНКН с месеци не отговаря на телефоните, оплаква се още русенският инженер. И пита – с какво институтът и министерството, призвани да опазват културното наследство, помагат. „Те само пречат“, констатира Иванов.
Чиновниците пречат на усилията на инж. Иван Иванов със собствени средства да върне блясъка на двуетажното здание, в което е имало пет магазина, два салона, седем стаи и пристройки в двора. Фабрикантът Сабетай Леон Бениеш е един от първостроителите на Русе, затова и плановете са сградата да се превърне в бутиков хотел, който ще носи неговото име - хотел „Бениеш".
От Министерството на културата съобщават, че становището на ведомството по казуса със сградата на Сабетай Леон Бениеш е издадено на 23 октомври и предстои заедно с графичната документация да бъде изпратено в Националния институт за недвижимото културно наследство.
Още за този казус - в звуковия файл.На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..