Даката започва да „експериментира” с крафт бира в домашни условия и за лична консумация. А защо самардала в бира? Защото е специфичен местен вид за Сливенския регион (въпреки че Даката сподели, че се ползва и на някои места в Италия, но не и за бира) и така се получило единствено по рода си пиво. По-класическите изпълнения и близките до типичния вкус на потребителя обаче се поръчват повече, са наблюденията до момента. Въпреки това бавно експериментаторите се увеличават:
„В началото по-скептично подхождаха, особено към бирата с тиква например, но сега вече тя има доста почитатели. Трябва да отбележим обаче, че тя все пак е сезонна – правим я, само когато има тикви.”
Крафт бирите на Даката се отличават с красиви етикети. И странно, но факт – невинаги авторите на тези творби са опитвали от „оригиналното произведение”, за да се вдъхновят подобаващо. Използвани са други похвати. На бирата със самардала например е изобразена Янка. Защо? Обяснява Даката:
„Янка" е наименованието на растението в английската литература. Вероятно не се чете както четем думата ние, българите, но се изписва по подобен начин.”
Имат ли различните бири различни мезета?
„Най-вече бирите вървят с жега и слънце. Бирата с мед и джинджифил обаче, тъй като е по-силна, не е за най-топлото време."
За производствения процес:
„Фабриката ни е много малка. Повечето хора даже се учудват колко малко място заема. Една част от машините си ги сглобявахме ние, други преправяхме, останалите купихме от Китай.”
Даката „готви” в пивоварната си нов вид бира, може би не толкова ексцентрична, но със сигурност силна. Казва, че тя ще върви освен с традиционните мезета и с... шоколадови сладки! Оказва се, че първенец по употреба на крафт бирите му е София, така че Сливен – не му мисли и започвай да пиеш повече бира!
Цялото интервю с Йордан Ченков чуйте в звуковия файл.
Снимки: пивоварна „Трима и Двама”
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..