Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 майки от Добрич бяха обучени да консултират родители на деца с увреждания

Проектът „Родители, експерти от опит“ дава подкрепа на семейства с деца с проблеми в развитието

Снимка: Фондация „Св.Николай Чудотворец“

Проект „Родители, експерти от опит“ реализира в Добрич Фондацията „Св. Николай Чудотворец“. Идеята на проекта е родители на деца с увреждания да минат през обучение от различни експерти, за да бъдат подготвени да бъдат полезни на други, които тепърва се сблъскват с някаква диагноза при децата си. Осъществяването на проекта е било планирано да се случи преди месеци, но пандемията е забавила реализацията му. Въпреки това чрез онлайн обучение в четири поредни съботи е проведено обучение на 10 майки от Добрич. В него участие като преподаватели вземат председателя на фондацията Мария Методиева, акушер-гинекологът д-р Хасан Ефраимов, педиатърът д-р Яница Радева и психологът Мария Няголова.

Една от мечтите на председателя на Фондацията „Николай Чудотворец“ Мария Методиева е в Добрич един ден да заработи услугата "Ранна интервенция". Проектът „Родители, експерти от опит“ Методиева осъществява отново с идеята хората да могат да получат необходимата подкрепа, за да забележат и реагират още при първите признаци за някакъв здравословен проблем у тяхното дете.

"Специалистите трябваше да обучат няколко родители за това как да систематизират знанията, които имат и как да ги приложат на практика, ако някой ги потърси за информация. Никой от нас не е лекар, не е целта да даваме медицински консултации, а по-скоро да можем да се ориентираме към какви специалисти можем да насочим родителите, които ни попитат нещо подобно за медицинска тема, ако ни попитат за специалисти, свързани с друг вид терапии като логопедия или физиотерапия, да бъдем добре информирани с какво можем да им помогнем".

Мария Методиева подготвя програмата за обучение, след което намира и консултантите, които да я осъществят. Сред тях е и педиатърът д-р Яница Радева, според която да участва в един подобен проект е било предизвикателство и възможност за нещо различно и много интересно.

"С удоволствие приех поканата, преди време съм участвала и в училище за родители, изобщо всичко свързано с децата, обучението на родителите ми е присърце. Педиатрията ми е специалност".

Психологът Мария Няголова споделя, че много отдавна с Мария Методиева са обсъждали темата за това как родители биха могли да бъдат от помощ на други семейства, които изпадат в подобна на тяхната ситуация. Заявила е готовността си да се включи в проекта още преди година.

"Наистина е от изключително важно значение още в самото начало, родителите, които се сблъскват с такъв проблем - увреждане на детето, да имат подкрепа от хора, които са минали по този път и които могат да ги насочат дори само информативно къде да отидат, с кого да се срещнат, защото понякога ранните действия могат да направят много".

Като пропуснато ценно време определя първата година и половина от живота на своето дете една от майките, включила се в обучението - Мирослава Димитрова. Оттам идва и желанието й да бъде от полза за онези родители, които тепърва ще тръгнат по нейните стъпки. Тя е майка на 13-годишни близнаци, един от които е с детска церебрална парализа.

"Ние като родители на деца с увреждания в повечето случаи си оставаме вкъщи, не работим. На всеки един от нас започва да му липсва социалния контакт и така покрай желанието ми да излизам все повече, да съм сред хората, се запознах с Мария Методиева и тя ми се обади, тя ме помоли да присъствам на едно такова обучение. Впоследствие се оказа, че е много полезно и за мен самата. Не смятам себе си за експерт, но през това, което съм минала мога да дам идеи на следващите как да се справят".

Основната цел на проекта „Родители, експерти от опит“ е да се подкрепят семействата, които забелязват проблем в развитието на своето дете, те да получат съветите и нужното внимание, за да им е по-лесно в лабиринта от диагнози и родителски страхове.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27