Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Червените завеси на София” - по следите на разправата с католиците

Снимка: Pexels

Лятото на 1952 година. Арестувани са много католически свещеници. Някои от тях са обвинени в шпионаж, участие в нелегална католическа организация, подложени са на мъчения и унижения. Следват смъртни присъди за едни, затвор за други.

Трима от свещениците са били обявени за блажени по време на посещението на папа Йоан Павел Втори у нас.

Книгата „Червените завеси на София” на Бернар Олзер и Жан-Батист Мишел хвърля повече светлина върху тези събития.

Случилото се с католиците у нас е предшествано от арести и изчезвания на православни свещеници и процеси срещу протестанти, обясни преводачът на книгата Тони Николов, гланет редактор на Портал Култура. Процесът по думите му е невероятно отразен в световната преса, става въпрос за стотици публикации. България не е изключение от процесите в тогавашния съветски блок – сходни процеси се случват в Чехословакия, Полша, Румъния, Унгария.

Независимо от разправата с католиците в България, няма достатъчно доказателства и дълги години техните близки, а и Светият престол от Ватикана се опитват да се сдобият с доказателства, че те са били разстреляни, а не изпратени в уранови мини, в Съветския съюз и т.н., поясни Николов пред БНР.

По думите му България от началото на 50-те години можем да си я представим като Албания на Енвер Ходжа, в пълна изолация.

На база на книгата има заснет и френски документален филм. Френските изследователи са прекосили България в търсене на свидетелства на оцелелите в края на 1994 година, по време на служебното правителство на Ренета Инджова.

„Липсват документи, а само показанията на живите не са достатъчни. След много обрати биват допуснати в края на 94-та до архивите на МВР“, разказа Тони Николов в предаването „Преди всички“.

„Животът на българските католици е една доста катакомбна история“, посочи той. „Историята е злокобна. Тя е от тъжните истории, които трябва да бъдат прочетени.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34