Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как честваха Рождество Христово българите в Чикаго

Снимка: личен архив

В Чикаго – едно от местата с най-многото българи в Съединените щати, от дълги години живее и работи журналистът Ваня Креймър, която е един от създателите на телевизия BiT, работила е и в Българската национална телевизия. Освен това тя е активист, ангажира се с редица благотворителни инициативи и културния център „Магура”.

Как се променя отбелязването на коледните празници в годината на ковид-19 сред българската общност в Чикаго?

"Със сигурност това е една различна Коледа и новогодишни празници. В емигрантския живот с още по-голяма трепет и очакване се броят дните до тези празници, защото тогава хората наистина успяват да се съберат с най-близките си, много често пътуват и се връщат в България. Аз лично също съм пътувала често по Коледа и Нова година. Тази година обаче оставаме вкъщи, дори няма да се съберем със семейството на съпруга ми. Знам, че много от моите приятели тук също ще бъдат сами, само с техните семейства, защото мерките и забраните са строги. Обикновено тези, които оставаме тук, в Чикаго, празнуваме на много места - българските културни центрове, медиите, застрахователни компании... По ресторантите има много коледни и новогодишни балове, трапези за Бъдни вечер. Тази година обаче всичко е във вкъщи - една тиха Коледа."

Какво можете да изтъкнете като интересно в смесването на българските и американските коледни традиции?

"Живея от 20 години тук и това, което в най-силна степен съм "откраднала" от американците е тяхното желание да даряват - не само средства, но и доброволчески труд. И затова по Коледа винаги се опитвам по някакъв начин да бъда щедра - дали с времето си или средствата си. Българите обичаме да сме на маса с близки и роднини и храната е винаги най-важното. Храната и езика са двете неща, които един емигрант винаги носи със себе си, където и да е. И така, около трапезата, с български език успяваме да си създадем нашите малки Българии. Странни са нашите българо-американски Коледи, но при всички случаи са топли."

Бихте ли разказала интересни истории от коледните празненства на българската общност от предишни години, как сте празнували?

"Коледните празници отбелязваме по домовете със семействата с близкия кръг. Новата година обикновено посрещаме в големи групи. Тогава, по принцип, всички български ресторанти са отворени с пищно меню, напитки. Има DJ и групи, специално пристигнали от България, хора и танци до зори. Много често дори се наемат банкетни зали. Била съм на такова новогодишно българско тържество с около 500 души. Това със сигурност няма да се случи тази година и едва ли ще се случи в близките години. Но да се надяваме, че ще имаме тази възможност отново. Спомням си, че миналата Коледа в културен център "Магура" имаше струнен концерт "Коледна романтика". Участваха проф. Петя Бъговска на контрабас, Богомила Либари и Камен Петков - цигулка и Ани Данчев - виола. Беше една наистина великолепна вечер. Не само, че се докоснахме до красотата на класическата музика, но успяхме да се видим и да поговорим ценителите на тази музика. Това е едно от нещата, които се случват в българския културен център и много ни липсват тези програми. Надяваме се да успеем да ги възобновим в мига, в който отворим физически вратите си отново."

С какви благотворителни акции се занимавате в момента в културния център "Магура"?

"Девизът на българския културен център "Магура" в Чикаго е "Заедно можем повече". И въпреки, че сме организация с нестопанска цел, ние не получаваме субсидии от българското правителство, нито от щата или американското федерално правителство, а единствено и само от спонсори и дарители от Америка ни помагат и правят възможно съществуването ни. Но това не ни пречи да бъдем силно съпричастни и да сме винаги с отворени сърца и очи към това, което се случва в България и много често се опитваме да помогнем с каквото можем. Една от последните инициативи - само преди месец показахме изложбата на Анна Йончева "Различните деца на България". Анна Йончева е един чудесен фотографа с голямо сърце. Тя снима деца с увреждания и с изложбата на техните снимки е направила кампания "Специални люлки в парковете" за деца в инвалидни колички. Това е наистина много смислена и човешка кампания, към която ние с радост се присъединихме. Събрахме около 1900 лева, които вече са в дарителската сметка и се надяваме да са част от поредната нова люлка за дечицата в инвалидни колички. Това беше много обнадеждаващо и вдъхновяващо, защото за пореден път показахме, че дори географски да сме далеч от родината, всъщност продължаваме да се вълнуваме от висчко, което се случва там."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки. Целта е децата да получат повече информация за правилата за движение и управление на електрически превозни средства, посочени в общинската Наредба № 3. Знаят ли децата ни къде и как да се движат с тротинетки, така че да не застрашават другите, а..

публикувано на 20.10.24 в 07:34

С обичая Пануда се въвежда бебето в общността

Обичаят Пануда е предложението от област Добрич за попълването на Националната система „Живи човешки съкровища - България“ за 2024 година. Кандидатурата е подготвена от Народното читалище „Свобода - 1897“ в село Гурково, община Балчик. Предложението е в категорията „Социални обичаи, обреди и празнични събития“.  През месец ноември..

публикувано на 20.10.24 в 07:23

Община Русе не пуска представителен ансамбъл на престижен форум

Покана за участие в концерт по повод Деня на народните будители разбуни духовете в Русе и се стигна до протест на родители срещу ръководството на Общинския детски център за култура и изкуство . България ще бъде домакин на 53-тия Световен конгрес на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства . Това събитие е от..

публикувано на 18.10.24 в 06:32

За войната като "лейкопласт върху отворена рана"

Йосефа Орел е екскурзоводка, която показва графити из яфенските и телавивски улици. Тя не ги нарича изкуство, а визуален език за комуникация.  Може да се видят графити с вградени в него лицата на отвлечените на 7.10.2023 израелски и чужди граждани , много приличащ на популярния постер, станал символ на войната, която сега се води...

публикувано на 14.10.24 в 11:33

Хранителни добавки - не на всяка цена!

Хранителни добавки – не на всяка цена ! Такъв е съветът на  д-р Михаела Нисторова, специалист "Клинична лаборатория и диететика" в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен. "Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР. По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани..

публикувано на 14.10.24 в 10:44

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва: "Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии,..

публикувано на 14.10.24 в 09:52