Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

One Book Bookstore: Прът в колелото на многотията

Книжарница, в която се продава само една книга? Да, има такова нещо.

2
Изглед отвътре в One Book Bookstore

мотото на One Book Bookstore
НЯМАШ ИЗБОР
Това е мотото на One Book Boostore - книжарница, в която се продава само една книга. Автор на ексцентричната идея и неин реализатор е Йордан Радичков - внук на големия писател. Отидохме да видим какви ги е сътворил до парка Заимов в центъра на София. 

„Разполагаме с една книга, можеш да разгледаш на спокойствие. Без да бързаш. Ще разбера, ако изборът е твърде голям и ти е трудно да си харесаш нещо“ . С тези, пропити със закачлив сарказъм, думи ни посреща Йордан.
Изглед отвътре в One Book Bookstore
Концепция за анти(многотия)

Ние оставаме в стилистиката и му задаваме въпрос, който никой никога, при никакви обстоятелства, не му е задавал - „Как се роди идеята?“ 

Отговаря ни: „Спонтанно и без много да му мисля се втурнах в това нещо. То е резултат от наблюдението ми върху ежедневието ни. Всички ще се съгласим, че то е доста пренаситено с информация, със случки, с продукти, с каквото се сетите. Човек просто има страшно много неща, може би твърде много. Често в тази многотия се губят не само книжни заглавия, но и много добри примери, идеи, хора. Това е моят отговор на тази многотия и шумотевица.“

Йордан Радичков-внук казва още, че по този начин иска да покаже ЕДНО нещо, на което хората може би не са обърнали внимание. 

Не беше нарочно

Книжарницата отваря врати на 10 ноември. „Не беше нарочно, просто така се случи. Но пък е някаква допълнителна шега към цялото нещо“, обяснява ни Йордан. 

„Това, което най-много ме радва е, че много бързо хората схванаха шегата. В крайна сметка има и някаква закачка в цялото нещо“, допълва той и ни обяснява за мотото на книжарницата, което е измислил - НЯМАШ ИЗБОР. По думите му хората са реагирали доста позитивно. Приятели му казвали, че звучи малко агресивно. Според Йордан обаче това е „адекватна закачка с времето, в което живеем“. 

Слово и илюстрация в ЕДНО

Йордан Йовков-внук ни казва, че търси непреходна литература - „стойностни книги, които имат капацитета и са написани така, че могат да задават много въпроси и да отварят широк разговор“. Освен едната книга, в пространата винаги присъства и художникът, работил по изданието. 

До момента в One Book Bookstore са представяни две книги: „Спомени за коне“ от Йордан Радичков с художник Ива Димитрова и книгата на Йордан Йовков „Чифликът край границата“ с художник София Попйорданова. В момента на рафтовете е романът „Прашка“ на Йордан Радичков.
Една от книгите, които са се продавали в книжарницата, както и принтове на художничката Ива Димитрова.
Радичковият „Януари“

Никак не е случайно, че в първия брой на „Изотопия“ за януари 2021 г. ви представяме именно това арт пространство. Януари е месецът на Радичков, както е и заглавието на едноименна негова пиеса.

Отваряйки приказка за дядо му, питаме Йордан - Какво би казал Радичков за книжарницата ти, в която се продава само една книга? 

„Това е много лоша идея, но много се радвам, че моя книга стои тук“, би казал големият писател, предполага внукът му.

През последните две години Йордан организира събития, свързани с личността и творчеството на Радичков именно през януари. Казва, че това е месецът на Радичков, защото е силно вкоренен в творчеството му, именно заради едноименна пиеса. 

Тази година се очаква да бъде представен филмът „Януари“ на режисьора Андрей Паунов, отбелязва още Йордан. 

Поискахме му новина, ето ЕДНА

Интересно откритие е направил Йордан Радичков-внук: „Открих един много интересен запис. Една касетка, която успях да дигитализирам. Това е разговор на Йордан Радичков с читатели, проведен някъде през 90-те години. Предполагам, че ще представлява интерес за хората.“ Чакаме да чуем с интерес съдържанието на записа. За финал питаме за бъдещите творчески планове.

Коя ще е порЕДНАта? Тайна...

От гръмките, но същевременно загадъчни постове на фейсбук страницата на One Book Bookstore става ясно, че нещо ще се случи. Но не можем да разберем подробности за събитието, което ни очаква след седмица две. Йордан също го запазва в тайна, засега.

„Ще има една книга и една картина“ - само това успяваме да изкопчим от него. 

А вие може да изкопчите още информация, като чуете цялото интервю с Йордан Радичков - внук в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29