Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществена трапезария изхранва ежедневно християни и мюсюлмани

Кухнята към храма „Успение Богородично“ в Кърджали работи вече две десетилетия

Снимка: БГНЕС

Над 60 души - християни и мюсюлмани от Кърджали получават eжедневно топъл обяд в обществената трапезария към храма „Успение Богородично“. Основен двигател на инициативата са отец Боян Саръев и неговата съпруга Красимира. Трапезарията работи от две десетилетия. Издържа се от дарения, а сред спонсорите са и български граждани от чужбина

Когато трапезарията отваря през 2002 година, интересът към нея е изключително голям.

„Започнахме с 50-60 човека, с деца, имахме бездомни хора. Постепенно кухнята се разрасна, до 120 човека стигнахме. Давахме им обяд – първо, второ, трето тогава на тоя етап“, спомня си  съпругата на отец Боян Саръев – Красимира. Тя е главният организатор и двигателят на социалната дейност към църквата.

В началото използвали финансова подкрепа от социалното министерство и помощ от общината. Сега трапезарията работи и се издържа самостоятелно. Има една готвачка, която приготвя топъл обяд всеки ден, пет дни в седмицата.

„Кюфтета сос, дроб сарма, боб яхния. Даваме закуски, сладки, сухи пасти, хляб. Много са доволни, че вземат от тук храна. И през студените дни, и през топлите дни…“. 

Работещите в трапезарията познават по име всеки потребител на услугата. Повечето са възрастни хора от Кърджали и близките населени места, с ниски доходи, които нямат помощ от близки и не могат сами да си приготвят храна. Един от тях е Митко Ставрев. Посещава трапезарията от 10 години. Идва всеки ден.

„Благодарни сме на тоя стол тук, че ни хранят. На попадията, на свещеника“. 

Всеки, който има нужда от топла подкрепа, е добре дошъл, казва презвитера Красимира и уточнява – никого не са върнали. Разчитат на собствената си помощ и на финансовата подкрепа от спонсори.

Има хора, които даряват непрекъснато продукти. На този етап вече не ползваме от две-три години помощи от социалното министерство, защото там е голяма бумащина и няма кой да се занимава. Помощи получаваме и от чужбина. На този етап имаме средства да храним хората“, допълва Красимира.

„Имало е такива моменти – вече свършват средствата и пак се явява. Господ ни праща пак някой дарител. Даряват средства и не сме затваряли трапезарията 19 години“, прави равносметка тя.

Освен топла храна, църквата „Успение Богородично“ осигурява и подслон за бездомници. Тази година няма нуждаещи се.

„Ако дойде някой, няма да го оставим, ще намерим място къде да го подслоним“, уверява съпругата на отец Саръев.

Докато ние с отеца сме тука и сме живи и здрави и можем да поддържаме трапезарията, ще я има тази трапезария. Вече след нас който дойде, дано да я продължи.“

Отец Боян Саръев  Снимка: Дарина Григорова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38