Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частен детектив Стоянов - вашите проблеми са негов занаят

Градски преследвания, как се разкриват изневери и какво е общото между събирането на дългове и извънземните

Занимаваме се с решаването на чуждите проблеми, казва детектив Стоянов.
Снимка: REUTERS

Не е с шлифер, нито с шапка с периферия, но бедите са неговият занаят. Автономията за слушане проследи частен детектив Николай Стоянов до агенцията, в която работи. Срещнахме се и го поразпитахме за спецификите на професията му. 
„Частният детектив основно се занимава с решаването на чуждите проблеми. Денят ми няма определен характер, много е разнообразно. Може да си цял ден в срещи с клиенти или пък да висиш на някакъв адрес, наблюдавайки даден субект. Може да се занимаваш с документация - с оформянето на доклади или пък да проучваш някакъв бизнес казус.“

Разкриването на афери - топ търсена услуга

Наблюдение, фирмено разузнаване, разкриване на изневяра, проследяване и справки за хора, шпионски софтуер и подслушване. Това са част от основните услуги, които предлагат детективските агенции.

Разнообразни дейности, но все пак 80% от клиентите се свързват с тях при съмнение за изневяра. За тази услуга към агенцията се обръщат сравнително еднакъв брой мъже и жени.

Детектив Стоянов: „Стандартен казус е да дойде човек при нас и да каже - половинката ми се държи странно, прибира се в по-различно време, отношенията ни са охладнели. От нас съответно се иска да проверим как протича ежедневието на въпросния субект.“

Наблюдението започва от посочено от клиента място, на което се предполага, че субектът работи или каквато версия да е представил вкъщи, звучаща съмнително за половинката. За съжаление, в повечето случаи съмненията за изневяра са основателни. 

Следване като сянка

Адаптивността към ситуацията и сливането с терена са основни характеристики на доброто прикритие. Ако наблюдаваният шофира екстремно, натискаш газта и ти, ако е пеша - следваш го, ако слезе от автомобила - слизаш. Всичко това без никакъв контакт с наблюдавания - деликатно, дискретно, дистанцирано. 

Случаите на разкрити детективи са изключително малко. Едва два в цялата кариера на нашия събеседник.

Детективските екипи се състоят от двама души с една кола. Сменят се, когато наблюдението продължи по-дълго. Сам човек не може да извърши адекватно наблюдение, защото трябва да е подготвен с автомобил и пеша едновременно, ако следенето промени курс си.

Николай Стоянов ни разкрива подробности от кухнята: "Ако наблюдаваният субект внезапно се качи на такси, а ти си пеша след него и нямаш откъде да вземеш автомобил, си го изпуснал. Има го и обратния сценарий - детективът и наблюдаваният са с автомобили. Субектът паркира на място, което е свободно или е отредено само за него. Той слиза от колата и тръгва нанякъде. Това са секунди време, в които трябва да реагираш. Ако си сам в автомобил, ти трябва време, което да отделиш за търсене на паркомясто - съответно със сигурност си го изпуснал."
Работата се усложнява и са необходими повече екипи при обекти, които са с повече входове и изходи, например молове и летища.
 

Духове, извънземни и прибиране на дългове не са част от детективската юрисдикция

„Много неща не можем, много неща не предлагаме“, казва с усмивка частният детектив.
 
Често услугите ни търсят хора с финансови проблеми, които имат трудности с взимането на задължения от трети лица. Те се обръщат към детективската агенция не само за помощ при откриване на укриващия се субект, но и за съдействие при прибирането на задълженията.

 
„Ние не сме колекторска фирма и не се занимаваме с такива въпроси. Може да помогнем единствено при откриването на длъжници, но не и при събирането на задълженията им.“

Има и колоритни случаи с желания на клиентите, които са извън рационалното, споделя детектив Стоянов. Например с нереални субекти на извънземни или на духове.
 
Без прикритие в цивилния живот

Детектив Николай Стоянов излиза от прикритието си пред "Изотопия" и казва две три думи за себе си.

Завършил е Компютърни системи и именно по тази пътека влиза в детективския бранш. "Работих като асистент на един от първите частни детективи в България - Марин Маринов. Оправях му компютъра и той ме въведе в занаята. Сега съм техническото лице на детективския бранш в България. Занимавам се с технологичните въпроси, свързани с аудио и видео скрито наблюдение, шпионски софтуери в телефоните и компютрите, GPS проследяване и подебн тип неща.“

Знаят ли близките на детектив Стоянов какво работи и какво мислят за професията му?

"Да, всички знаят. От нищо не се крия - навсякъде излизам с лицето и с името си. Аз съм това - Николай Стоянов, частен детектив. Гледам да не натоварвам семейството и приятелите си с работата си, защото на първо място това е поверително.

Не го питат как е в рабтата, само коментират, че отделя прекалено много време на телефона. Понякога клиентите са на зор - звъни се късно вечер, нощем.

Вие не е нужно да му се обаждате, за да го чуете. Цялото интервю с детектив Николай Стоянов е в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05