"На първи март се кичим с мартеници, те са направени от бял и червен конец. Червеният е символ на слънцето и на топлината, а белият на дълголетието, добротата, щастието", каза четвъртокласничката Теодора Ананиева.
Тя и нейните съученици прекараха незабравим час в работилницата на Регионалния исторически музей в Плевен и сами изработиха своите мартенички:
"Бяхме в музея и правихме мартеници, беше много забавно, всякакви различни, интересни начини", допълни Илина Георгиева.
"Аз направих Пижо и Пенда, не с много детайли, свързани с бели и червени конци", каза Станислава Кожухарова.
"Аз направих доста мартеници - едната от тях е като медальон, беше с три мъниста, беше като колие, тя беше с вълна - бяла и червена. Беше отвътре направено като цвете, имаше тичинка, бях направила Пижо и Пенда, те също бяха от вълна, бях направила една главичка на Баба Марта, тя също беше от вълна с едни сини очички, които бяха като очила на Баба Марта", разказа Теодора Ананиева.
"Както момичетата, аз също направих Пижо и Пенда - най-обикновени за дясната част на пазвата", допълни Николай Илиев.
Милена Бельовска е учител с над 30 годишен стаж, енергична и с голяма любов към традициите и обичаите. Тази любов тя предава на своите ученици:
"Традиция стана всяка година учениците от Основно училище „Йордан Йовков“ да посещават Етнографския отдел на Регионалния исторически музей и да изработват със сръчните си пръсти мартеници, като вплитат не само белия и червения конец, но и своите пожелания за здраве и късмет. При изработването на своите мартеници децата вложиха много старание и усилия, за да зарадват своите близки и приятели. Чрез изработването им да събудя интереса, желанието да съхраним този празник Баба Марта".
Учениците от 3-ти и 4-ти клас са се включили в благотворителен конкурс за изработване на мартеници, организиран от Община Плевен и Център за работа с деца
"Със своите изработени мартеници те ще зарадват болни деца и възрастни хора в УМБАЛ "Георги Странски" - Плевен, като им пожелаят бързо оздравяване и възстановяване".
Мартеницата остава един от най-обичаните символи на България, подчерта Милена Бельовска:
"Нека на 1-ви март да се поздравим с Честита Баба Марта, да закичим себе си, приятелите, любимите хора, а защо не и непознати с мартеници, за да ни съпътстват здраве, благоденствие и това, което ние учителите се опитваме да им предадем, вярваме, че те ще продължат и в бъдеще, защото няма нищо по-хубаво от това човек да види в своите възпитаници своите идеи и да види своите деца, които учи успешни, да обичат всичко българско".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..