Храмът е в аварийно състояние и спешно се нуждае от ремонт. Според проектите, съгласувани с Националния институт за недвижимото културно наследство, за ремонтите са нужди близо два милиона и осемстотин хиляди лева. Парите не са налични, а предстоятелят на храма свещеноиконом Славчо Иванов пише писма до всички възможни институции за помощ, подготвя се и национална дарителска кампания.

Черквата „Св. Николай“ в старинния квартал „Варуша“ във Велико Търново е паметник на културата, тя е знакова и с това, че след нейното съграждане Колю Фичето получава титлата майстор.
Днес храмът е в аварийно състояние, документирани са конструктивните проблеми с покрива, от течове са унищожени стенописи, пред срутване е църковната библиотека, сериозни са пораженията по камбанарията, корнизът от западната страна го няма, а на негово място са „зейнали“ огромни дупки, разказва свещеноиконом Славчо Иванов, който от 26 години служи в храма.
„Пратиха тук инженери, разкопавахме да изследват сградата и се установи, че поради големия наклон на „Варуша“, южната стена на храма има отклонение, което води до конструктивни промени. Вследствие на тези усложнения ние съумяхме да изготвим технически проекти за реставрация на храм „Свети Николай“ с вътрешното оформление, планове, които са минали на разглеждане в Министерството на културата и имаме разрешение за ремонт, за строеж от Община Велико Търново от средата на юни 2020 година“.

От 1996 година църковното настоятелство непрекъснато търси варианти за основен ремонт на Фичевата черква, но това все не се случва, с болка споделя отец Славчо:
„Ние се борихме тук и съм викал комисии да изследват тези увреждания, които са настъпили в конструкцията. Тогава казваха, че Колю Фичето е строял здраво и чак когато падна корнизът, тогава се стъписаха и се видя, че има нужда от укрепване и то много здраво. През годините сме търсили вариант да го поддържаме. Поради факта, че храмът е паметник на културата, през тези години ние сме се съобразявали с това и сме съумявали да го поддържаме, колкото са ни силите“.
Професор Николай Тулешков от Университета по архитектура, строителство и геодезия и доц. Миглена Прашкова от Великотърновския университет подготвят през 2018 и 2019 година проекта за ремонт на черквата „Св. Николай“ и прилежащите сгради и започнало ходенето по мъките за нужните близо два милиона и осемстотин хиляди лева. На два пъти са подавани искания за финансиране през междуведомствената комисия за подпомагане и възстановяване към Министерски съвет, популярна като комисията по бедствия и аварии, разказва свещеноиконом Славчо Иванов:
„Има залегнали различни обекти в област Велико Търново и нашата все още не е разглеждана, не сме одобрени. Подали сме молба до правителството, те ни упътиха до Министерството на културата, още на входящия номер. Правителството, може би, не може „да огрее“ навсякъде, тези 60 години, в които нашите храмове не са поддържани, нямало е тази възможност, сега не може за пет, десет, петнадесет години да се направят тези необходими неща, които е трябвало да се направят преди 50 години. Търсим вариант сега с този период за европейски проекти към големите общини да съумеем да кандидатстваме. Освен това търсим и съдействието на наши спомоществователи, на наши ктитори. Наши деца от църковното училище, които са в Западна Европа, по други места по света и в България, те по свои канали търсят възможност да събираме средства, за да може да се търси тази възможност за ремонт на храма“.

Храмът „Св. Николай“ на майстор Колю Фичето е с национално историческо значение. През есента на 1839 година е открито първото църковно българско училище, през 1870 година е поставено началото на театралното дело в Търново. През февруари 1879 г. пратеници от всички краища на българските земи от Мизия, Тракия и Македония се събират тук, за да решат съдбата на разпокъсаното ни отечество, разказва отец Славчо. Училищната сграда и църквата стават център на разисквания по т. нар. общонароден въпрос преди откриването на Учредителното събрание и по време на неговата дейност при приемането на Търновската конституция. Петко Славейков казва, че в черквата „Св. Николай“ „се заражда българщината в Търново“. Славно 185-годишно минало и несигурно бъдеще са орисията на Фичевата черква „Св. Николай“ във Велико Търново, споделя отец Славчо Иванов:
„Тогава е имало брожение срещу гръцкото духовенство, тогава е имало Велчовата завера, тогава е имало борба за църковна независимост и всичко това е спомагало хората да бъдат единни. Не случайно се е построил храмът за две години. Днес съумяхме да стигнем до тук, а пък относно българщината трябва още много време да мине да „узреят“ хората, да дойде ново поколение, ново мислене. Велико Търново има много манастири, много църкви, много училища и всички те се поддържат и от частни лица, а не може всичкото на един път да се поеме от града. Ще стане“.
Интервюто можете да чуете и в звуковия файл.Какъв е пътят на една книга, за да достигне тя до читатели? Ако днес можем да споделяме творчеството през социалните мрежи или лесно да се самоиздаваме, то преди 1989 година съдбата на една книга, а много често и на нейния автор, е съвсем различна. "По времето на социализма ние се снабдявахме и със западни книги. По какъв начин - крадяхме от..
Да живееш в Белгия и да се чувстваш у дома. Това е възможно - казва нашата сънародничка Габриела Хутелън. Тя е от София, но от пет години живее в едно малко село близо до границата на Белгия с Нидерландия , където я е завела любовта и е създала семейство. Попадайки на новото място, Габриела започнала да търси контакти с наши сънародници,..
В "Нощен хоризонт" гостува Кристиан Ваклинов, "будител - пазител" на историята и настоящето на единствената работеща теснолинейна жп линия у нас. Той е председател и на Гражданско сдружение "За теснолинейката", създател и на единствения у нас музей на теснолинейката в гара Цепина. В началото на месец октомври Ваклинов издаде и супер луксозната..
Едно ястие от векове събира хората и гради мостове между поколенията – траханата . Позната още от времето на Древна Персия, днес това тестено изкушение не е просто храна, а символ на домашния уют и споделеността. Ивайловградското село Пелевун е сред малкото места у нас, където традицията се пази жива и оживява всяка есен с Празника на..
Мирчихан Мехмед или Мери, както всички я наричат е от Русе, но от 15 живее в Белгия. В страната на шоколада, младата жена открила възможността да осъществи своите кулинарни таланти и да превърне това, което й доставя радост, в удоволствие за другите - да прави десерти, торти и други сладки изкушения . "Как тръгна всичко? Аз торти и..
Тази събота в 19.30 часа ще започне грандиозният спектакъл по откриването на Големия египетски музей. Церемонията за официалното откриване ще събере 250 артисти, като сред изпълнителите са 160 египетски певци, музиканти и танцьори, а останалите са от 79 различни националности, и ще се предава на живо в платформата TikТок. На церемонията,..
С фестивали, концерти и международна научна конференция Велико Търново отбелязва 840 години от въстанието на болярите Петър и Асен и възобновяването на българската държава. Светлинен спектакъл по повод честванията на 840-ата годишнина от въстанието на болярите Петър и Асен Велико Търново се върна 840 години в историята, за да..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев определи като "лоша шега" избора на Румен Спецов за особен управител в "Лукойл": "Румен Спецов беше..