В Смолян младежи, загрижени за чистотата на града си, са сложили табели, с които призовават да пазим и да сме отговорни.
Оригиналните табели се монтират във всички квартали на Смолян, в паркови пространства и оживени места.
Част от табелите са направени с помощта на БГ Бъди активен, а другата част със средства от бюджета на община Смолян по програма на местната комисия за борба с противообществените прояви.
Дизайните на табелите са на победителите в конкурс, организиран в рамките на проект партньорство за красива и чиста България - част от дългосрочната програма - „Място България“.
Целта е да допринесем за повече отговорно отношение сред местните жители относно изхвърлянето на отпадъци, каза Валентин Кехайов, председател на неправителствената организация „Млади изследователи за младежко развитие" в Смолян.
„Движейки се в самия град видяхме, че за съжаление, макар и толкова приятен чист град напоследък виждаме доста вандалски истории, свързани с това да бъдат надраскани доста стени и да бъдат изхвърляни боклуци извън самите кошове. Решихме, че със слагането на такива образователни табели в същото време забавни ще провокираме интереса на самите граждани и евентуално да помогнем самите вандали да преустановят самата дейност, тъй като за съжаление това не е примера, който ние като млади хора искаме да даваме на други млади хора. Това е уникалното в тази инициатива, защото самите млади хора се изправят пред други свои връстници и казват стига, престанете това не е града, в който искаме да живеем, искаме да правим смислени и съдържателни неща“, коментира той.
Според Кехайов в инициативата са включени актьори, от които да почерпят знания за базови неща за актьорското майсторство.
„Ние винаги сме твърдели, че заедно се случват нещата, в кооперация с община Смолян и с областната управа. Това е смисъла на тази инициатива - да направим така, че да свържем всички заинтересовани страни“.
Мирослав Чавдаров, който е от инициативата на „Млади изследователи за младежко развитие“ коментира:
"Искам да изглежда едно по-добро място за живот, за младите хора, да има по-малко вандалски прояви, аз съм част от тази инициатива и съм твърдо за това нещо".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..