Патриотичната фондация „Генерал Протогеров” започна кампания под наслов „Да спасим книгите на Велико Търново”. В четири шкафа на възлови места в центъра на града преди година и половина фондацията постави шкафове, които периодично се зареждат с разнообразни заглавия, но се увеличиха и кражбите на книги, намирани са и издания при уличните търговци или в пунктовете за вторични суровини.
За да опазят книгите в шкафовете, от „Генерал Протогеров“ започнаха да маркират изданията с надписи на предната корица, че са за безплатно ползване и призовават гражданите също да оставят свои книги от домашните библиотеки за разменно четене. В условията на пандемия интересът на хората към книгите се увеличава, а нашата цел е да ги опазим и да дадем възможност на хората да четат безплатно, посочи Георги Радев от фондацията.
„Интерес има със сигурност, защото ние наблюдаваме шкафовете. Отделно има фирма, охранителна, която се грижи за тяхната цялост. Докато ги сложим книгите виждаме как хора идват, взимат, прочитат книгата, виждат дали им е интересна или си я взимат и заминават. Но в интерес на истината голяма част от тях вероятно намират друго приложение. Или някой си ги взима с цел някакъв бизнес, вандализъм не бих казал“.
Георги Радев призна, че имало вандалски прояви - няколко пъти са поправяни шкафовете, три или четири пъти са поправяни вратичките, които са били счупени:
"Това не ни спира, пак ще ги счупят, пак ще ги поправяме, защото смятаме, че тази инициатива е изключително полезна за обществото и за града ни като цяло".
Голяма част от книгите са от дарители, друга част са закупени със средства на фондацията.
"За съжаление сме намирали наши книги, както и граждани са ни пращали снимки, сигнали, че техни книги, които са оставяли в шкафовете, са намирани при уличните търговци. Затова започнахме да маркираме нашите книги, които оставяме в шкафовете с печат на фондацията и надпис безплатно на корицата, за да се знае, че тези книги никой няма право да придобива дивидент от тях".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство . Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..
Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите . Според психолозите освен с децата, трябва да се..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...