Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори и празник за католическата общност у нас

Католици се събраха в храм "Св. Павел от Кръста" в Русе за Великден

| обновено на 04.04.21 в 10:04
Епископ Страхил Каваленов и отец Валтер Гора
Снимка: Ася Пенчева

Католическата общност празнува Великден. В Русе празникът започна снощи с вечерна литургия точно в 20 часа и продължи почти до полунощ.

Литургията в католическата църква бе водена от епископ Страхил Каваленов и отец Валтер Гора, а участие в нея взеха десетки християни, преминали през великия пост и очакващи с открити сърца Възкресение Христово. Службата в храм "Св. Павел от Кръста" в Русе се предаваше пряко и по интернет и така всички членове на католическата общност имаха възможност да бъдат причастни към молитвата и радостта в храма.

Монсеньор Страхил Каваленов се обърна към вярващите и ги поощри:

"Периодът е труден. Миналата година Великден беше един странен Великден, почти без вярващи в църквата и въпреки това, където и да бяхме ние, които вярваме в Господа - победител на злото и на смъртта, ние преживяхме тази радост от неговото Възкресение. Така ще направим тази година и сигурен съм, братя и сестри, че тази вяра, която утвърждава нашата надежда и която ни помага с любов да гледаме на всичко онова, което се случа около пас, ще направи така, че тези празници да бъдат прекрасни както винаги. Вземайки участие в Пасхалната радост ние, въпреки всичко, където и да сме и в каквито и обстоятелства да се намираме, ще продължим този път на спасението, който ни води светлината на Господа - умрял и възкръснал за наше спасение".

По време на службата в проповедта си епископът отново припомни, че и във времето на пандемия християните не бива да губят надежда и да помагат на онези, които се нуждаят.

Каква е надеждата на хората в деня, в който ще празнуват и ще гласуват?

"Да не сме разделени, да станем едно цяло и да повярваме, че има една сила, която ни ръководи. Бог е един, да няма разделение - това е най-важното".

"Бог ни дава свобода, той ни освобождава, изцелява ни, той ни е изкупил, той е умрял на кръста. Заради нас го е направил, не заради други някой друг, заради всички хора. Точно затова се е жертвал, за да бъдем свободни".

Великден празнуват и арменците в Силистра.

Литургия в над 400-годишната църква „Света Богородица“ ще бъде отслужена следващата неделя от свещеник от Русе, тъй като в Силистра няма такъв, съобщи Екатерина Тодорова, председател на арменското настоятелство. Храмът е считан за най-стария арменски действащ храм в България.

За празника арменците приготвят козунаци и боядисват яйца в червено. Според исторически свидетелства арменците са сред най-старите жители на дунавския град. 


„Тъй като Бог уважава човека, той влага в него частица от своята божественост, която е свободата. Правото на избор е божествена привилегия, която човекът сред всички други създания на земята единствено има“, изтъкна монсиньор Страхил Каваленов в интервю за предаването „Преди всички“.

„Ако се вгледаме в своята история с очите на вярващ, ще открием тези знаци на Божията близост, как Бог ни направлява в нашия път към правилния избор“, допълни монсиньор Каваленов.

Бог не ни е обещал един лесен, комфортен живот на земята според критериите на съвременния свят и изобщо на света от всяка една историческа епоха“, отбеляза още духовникът пред БНР. 

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16