Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емблематични предмети от социализма показват в Етъра

Снимка: Велина Махлебашиева, БНР

В Етнографския музей „Етър“ край Габрово, чийто калдъръм отвежда към възрожденското минало на балканджиите, намериха място предмети и уреди от времето на социализма. 

Повечето от експонатите са от Националния политехнически музей в София, но има и вещи, събрани чрез кампанията, която музеят обяви. 

Изложбата е озаглавена „Техниката около нас от времето на народната власт“.

Тя е подредена в една от къщите от чаршията. Изложбеното пространство е над работилницата, в която може да се види как навремето с помощта на животинска сила предците ни са извличали шарлан.

На входа на експозицията е разположен макет на трабант.

„Това е една закачка към посетителите. Интересно е не само за децата, но и за възрастните“, казва уредничката Даниела Димкова. На посетителите се раздава и брошура, която обяснява, че трабантът е направен от дуропласт, съдържащ вълна, пластмаса и картон и затова конструкцията е била толкова здрава.

След снимка в трабанта, посетителите продължават към една от двете малки зали с предмети и уреди, предоставени от Националния политехнически музей в София. Тук са пишещата машина „Хеброс“ и компютърът „Правец“.

Могат да се разгледат пособия, с които всички си служеха допреди 30-тина години. Според организаторите в музея така се насърчава диалогът между поколенията.

В една от залите са изложени предмети и уреди, дарени на музея, след като бе обявена кампания за набирането им.

Пеньоар на цветя, каквито носеха домакините в социалистическа България, връща живелите по онова време към спомена за домашния уют.

Подредени са и радиоапарати, от които за децата сутрин кукуригаше ранобудното петленце. 

До тях са грамофонът, телевизорите „София“ и „Велико Търново“, тежките юргани, плетива от чиста вълна, детски играчки.

В изложбата са намерили място и домакински уреди, включително легендарният чушкопек – посочен за връх в българската битова революция на 20 век, според една класация отпреди десетина години. 

Попълването на експозицията продължава, за да може:

„Да покажем на днешното поколение как от готвенето на открито огнище в една възрожденска къща се преминава през желязна печка на дърва, за да се стигне до електрическата печка, която коренно променя и улеснява живота“, разказва Даниела Димкова.

За да се запази тази битност от времето на социализма, от етнографския музей апелират към хората да дарят вещи, които вече не са им нужни.

Повече чуйте в звуковия файл.
Снимки: Велина Махлебашиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03