Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емблематични предмети от социализма показват в Етъра

Снимка: Велина Махлебашиева, БНР

В Етнографския музей „Етър“ край Габрово, чийто калдъръм отвежда към възрожденското минало на балканджиите, намериха място предмети и уреди от времето на социализма. 

Повечето от експонатите са от Националния политехнически музей в София, но има и вещи, събрани чрез кампанията, която музеят обяви. 

Изложбата е озаглавена „Техниката около нас от времето на народната власт“.

Тя е подредена в една от къщите от чаршията. Изложбеното пространство е над работилницата, в която може да се види как навремето с помощта на животинска сила предците ни са извличали шарлан.

На входа на експозицията е разположен макет на трабант.

„Това е една закачка към посетителите. Интересно е не само за децата, но и за възрастните“, казва уредничката Даниела Димкова. На посетителите се раздава и брошура, която обяснява, че трабантът е направен от дуропласт, съдържащ вълна, пластмаса и картон и затова конструкцията е била толкова здрава.

След снимка в трабанта, посетителите продължават към една от двете малки зали с предмети и уреди, предоставени от Националния политехнически музей в София. Тук са пишещата машина „Хеброс“ и компютърът „Правец“.

Могат да се разгледат пособия, с които всички си служеха допреди 30-тина години. Според организаторите в музея така се насърчава диалогът между поколенията.

В една от залите са изложени предмети и уреди, дарени на музея, след като бе обявена кампания за набирането им.

Пеньоар на цветя, каквито носеха домакините в социалистическа България, връща живелите по онова време към спомена за домашния уют.

Подредени са и радиоапарати, от които за децата сутрин кукуригаше ранобудното петленце. 

До тях са грамофонът, телевизорите „София“ и „Велико Търново“, тежките юргани, плетива от чиста вълна, детски играчки.

В изложбата са намерили място и домакински уреди, включително легендарният чушкопек – посочен за връх в българската битова революция на 20 век, според една класация отпреди десетина години. 

Попълването на експозицията продължава, за да може:

„Да покажем на днешното поколение как от готвенето на открито огнище в една възрожденска къща се преминава през желязна печка на дърва, за да се стигне до електрическата печка, която коренно променя и улеснява живота“, разказва Даниела Димкова.

За да се запази тази битност от времето на социализма, от етнографския музей апелират към хората да дарят вещи, които вече не са им нужни.

Повече чуйте в звуковия файл.
Снимки: Велина Махлебашиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22