От Конфедерацията на българския туристически бизнес преди дни настояха за равностойно третиране на всички организации. Те искат и защита на принципите на свободната конкуренция и равнопоставеност на всички организации по отношение на заплащането на авторските права.
Близо 120 представители на общините се включиха в семинара, организиран от Музикаутор и Българската хотелиерска и ресторантьорска организация за ролите на общините в процеса на прилагане на Закона за авторското право и сродните му права. Големият интерес е обусловен от функциите, които имат общините по прилагането на законовите разпоредби за легално използване на музика в търговските и туристически обекти, както и на активността на общините като организатори или домакини на културни събития.
„На контрол подлежат всички обекти, които ползват музика, като част от техния бизнес модел – салони за красота, търговски центрове, фитнес – салони, барове, ресторанти и други“, посочи пред БНР Иван Димитров, изпълнителен директор на Музикаутор, организацията на автори и музикални издатели за управление на авторски права.
„Държавата сега се активира във връзка с редуцирането на Covid мерките, естествено е да има активен контрол.
„Според закона за авторските права се изисква да има писмено разрешение, дадено предварително на обекта – тоест говорим за лицензия, договор, който е сключен с Музикаутор относно авторските права. Това вече може да стане и по електронен път“, поясни още Димитров.
"Когато се влезе на платформата musicpro.org и генерират своя договор, своя лиценз, те получават един специален стикер с баркод, при сканирането на който става ясно, че обектът е с действащ договор".
Министерство на културата съвместно с Националното сдружение на общините провеждат обучение за общинските инспектори и кметовете как да се поверяват обектите за наличие на лицензи с Музикаутор.
"Ние не сме противници, ние работим за една кауза - това е спазването на закона и това да доведе до възможността българските творци да могат да получават възнаграждение за своя труд", коментира в „Хоризонт до обед“ Сава Тихолов, началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в община Балчик.
"Много добро беше обучението, но ние общините се явяваме контролиращи и контролирани. Но ние нямаме капацитета, конкретно в община Балчик, да се обхванат всички обекти. Ако трябва да се спази законът, трябва да се помисли за нещо работещо", поясни Тихолов.
Когато контролът на обектите се извръшва от Министерство на културата, приходите от глобите отиват в държавия бюджет и фонд "Култура", когато проверките са от общините - средствата отиват 50 на сто в общините, за културни дейности, а 50 на сто отново в националния бюджет.
Още по темата в звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..